ایران ظرفیتی غنی در حوزه مرمت و حفاظت از میراث‌فرهنگی دارد

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا در شبکه العالم از ضرورت حفاظت از میراث‌فرهنگی و انتقال تجربه حفاظت و همچنین استفاده از ظرفیت ایران برای کمک به حفاظت میراث‌فرهنگی در کشورهای جهان اسلام خصوصا کشور همسایه و عراق خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی این صندوق، شهاب طلایی شکری در این گفت و گو ضمن معرفی صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی به ظرفیت‌های کشور ایران در حوزه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی و همچنین گردشگری پرداخت و از میراث ملموس و ناملموس و منقول و غیرمنقول کشور به‌عنوان هویت ملی و اسلامی ایران یاد کرد.

او با تاکید بر این که ظرفیت علمی و تجربی کشورمان در حوزه میراث‌فرهنگی به واسطه پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی و همچنین پرورش نیروهای متخصص بسیار گسترده است، گفت: کشور ایران آمادگی دارد تا از ظرفیت نیروهای متخصص در حوزه میراث‌فرهنگی و همچنین دانش و آگاهی در این حوزه به کشورهای جهان اسلام کمک کند.

او افزود: ترمیم و حفاظت از میراث‌فرهنگی که بعضا میراثی متعلق به کشورهای جهان اسلام و در موارد زیادی متعلق به همه بشر است جزو اقداماتی است که کشور ما می‌تواند در این خصوص اقدام کند.

او با اشاره به این که مصداق جنایت تروریست‌هایی مانند داعش تخریب و از بین بردن آثار تاریخی و فرهنگی بوده و امروز نمونه‌های بارز آن در کشورهایی مانند عراق وجود دارد، نسبت به ترمیم و حفاظت از میراث‌فرهنگی خصوصا در کشورهای همسایه تاکید کرد.

شکری، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های میراث‌فرهنگی با حفظ بنیان‌های هویتی بناهای تاریخی را نیز یادآور شد و گفت: در کشورهایی مانند عراق بیش از 80 درصد آثار تاریخی از بین رفته‌اند و می‌‌توانیم برای حفاظت و ترمیم این میراث‌فرهنگی از این ظرفیت و این الگوی حفاظتی به طور جدی برخوردار شویم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14020231622134

برچسب‌ها