موزه هنرهای ملی؛ یادآور خاطرات نگارگری پایتخت/ قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی

موزه هنرهای ملی ایران یا همان حوضخانه باغ نگارستان در زمان فتحعلی شاه قاجار در قلب پایتخت احداث شد و اکنون به عنوان گنجینه‌ای خاص برای رونمایی از هنرهای نگارگری، تذهیب و مینیاتور محسوب می‌شود.

میراث آریا: موزه هنرهای ملی ایران در سال ۱۳۰۹با تلاش و کوشش مرحوم حسین طاهر زاده بهزاد که خود از هنرمندان برجسته رشته نقاشی و طراحی نقشه های قالی و مینیاتور کشور بود، تاسیس شد.

ساختمان موزه به نام (حوضخانه باغ نگارستان) از بناهای متعلق به دوره قاجار است که در عهد فتحعلی شاه در جنوبی ترین قسمت قصر باغ نگارستان ساخته شده و مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست ۲ تن از معماران زبده آن دوران استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شد.

ساختمان حوضخانه (محل فعلی موزه) بخشی از آن مجموعه محسوب می شود که حوضخانه با طرح «+» ساخته شده و چهار شاه نشین اطراف آن بی هیچ در و پنجره ای به درون باغ راه داشته و سقف گنبدی آن ایستاده برشانه چهار ستون سنگی همواره شکوه و ایستادگی بنا را تداعی می کند.

در داخل موزه هنرهای ملی تا نیم قرن پیش، حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر، میان ستون ها قرار داشت که از دل این ستون ها آب به داخل حوض فواره می کرد که این صحنه چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد.

همچنین در سال ۱۳۰۹ شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیا و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد که بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (موزه هنرهای ملی) کانون حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران شد.

شادروان استاد هادی تجویدی که خود معلم آب رنگ در مدرسه کمال الملک بود نیز در آزمونی که میان چند تن از هنرمندان از زمان جمله استاد حسین بهزاد و استاد نائب در رشته مینیاتور ایران به عمل آمد، به عنوان نخستین معلم مینیاتور مدرسه انتخاب شد.

در حال حاضر موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه تخصصی کشور، در حال حاضر ۲۷۱ آثار ارزشمند هنری را از قرن ۱۲ هجری شمسی تا به کنون در رشته های نگارگری، میناتور، زریبافی، گبه و فرش، معرق و منبت، خاتم کاری و کاشی کاری در خود جای داده است.

آثار تاریخی تهران هنوز ناشناخته هستند

یک تهرانشناس در این رابطه می گوید: تهران مهد آثار تاریخی و مدرن در کشور محسوب می شود چرا که بسیاری از این اماکن و تک بناهای واجد ارزش هنوز برای بسیاری از علاقه مندان ناشناخته است.

وی اضافه کرد: برای معرفی بیشتر آثار تهران باید تورگردانان در این راه پیش قدم شوند تا بتوان زوایای تاریخ پایتخت را به خوبی برای عموم بازگو کرد.

موزه هنرهای ملی در میدان بهارستان خیابان کمال الملک و در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده است و در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۶۹ به‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

انتهای پیام/

کد خبر 1402063101870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha