توانمندی های البرز در زمینه صنایع‌دستی از بسیاری استان‌ها بالاتر است/ تأکید بر ایجاد شهرک تخصصی صنایع‌دستی در البرز

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توانمندی‌های البرز در زمینه صنایع دستی را از بسیاری استان‌ها بالاتر دانست و گفت: با توجه به نزدیکی البرز به پایتخت و دسترسی به بازار عمده، قشر صنعتگر ماهر از سطح کشور با تنوع بالا و تولیدات فاخر در این استان گرد هم آمده‌اند.

به گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی البرز، نشست تولیدکنندگان صنایع‌دستی البرز با حضور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مدیر کل میراث‌فرهنگی البرز روز چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ برگزار شد. 

روح‌اله ایزدخواه در این جلسه با اشاره به اینکه مزیت استان البرز در تولید صنایع دستی بالاست، اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده موجود در البرز تأمین مواد اولیه با کیفیت و قیمت مناسب برای تولیدکنندگان است. موضوع دیگر زمینه‌سازی حضور مستقیم صنعتگران صنایع‌دستی در بازار فروش به منظور فروش تولیدات با قیمت منطقی و سودآوری بالاست. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین ایجاد زنجیره‌های تولید و ایجاد خوشه‌های صنایع‌دستی به مرکزیت البرز در سطح کشور را از ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان عنوان کرد و گفت: تولیدکنندگان صنایع‌دستی در البرز با دسترسی خوب به بازار فروش می‌تواند به شبکه تولید در استان‌ها متصل شده و زنجیره‌های تولید فرا استانی را تشکیل بدهند. 

ایزدخواه حضور زنجیره‌های تأمین نیاز در استان را قابل توجه دانست و گفت: نمونه‌های موجود توانسته‌اند با ایجاد شبکه چند هزارنفری تولیدکنندگان، تعاونی‌های تأمین نیاز راه‌اندازی کنند. 

او مصوبه ایجاد شهرک‌های تخصصی صنایع دستی در برنامه هفتم توسعه در داخل محدوده‌های شهری را یکی از موضوعات خوبی عنوان کرد که می‌تواند مشکل عمده فعالان صنایع دستی را در زمینه مکان فعالیت مرتفع کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد که در اسرع وقت با تعامل میراث‌فرهنگی و دیگر دستگاه‌ها از جمله شهرداری و شورای شهر، فضای مناسب برای ایجاد شهرک تخصصی صنایع‌دستی در داخل شهر تأمین شود که مسائلی از جمله مکان، لجستیک و انبار حل شده و حتی می‌توانند تبدیل به بازارچه‌های عمده فروش صنایع‌دستی شوند. 

در این جلسه صنعتگران به بیان مشکلات و درخواست‌های خود پرداخته و در خصوص راهکارهای رفع موانع توسعه صنایع‌دستی بحث و تبادل نظر شد. 

انتهای پیام/

کد خبر 1402081800951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha