زندگی مردم نباید در محدوده آثار تاریخی مختل شود/ ضرورت بازنگری حریم آثار تاریخی

مدیرکل حقوقی و مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ضرورت بازنگری حریم آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: ضمن اینکه ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما وظیفه داریم میراث‌فرهنگی را حفظ کنیم ولی نباید بگذاریم زندگی مردم در محدوده آثار تاریخی مختل شود.

به‌گزارش میراث‌آریا و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، جمشید جعفرپور پنجشنبه ۹ آذرماه ۱۴۰۲ در جلسه شورای معاونین اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اظهار کرد: این حریم‌ها برای مردم در شهرهای مختلف مشکلاتی ایجاد کرده است که در تلاشیم به مرور زمان و با حفظ ضوابط و قوانین میراث‌فرهنگی این مشکلات را حل و فصل کنیم.

مدیرکل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به تعیین تکلیف بناهای واجد ارزش اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه آثار تاریخی یا اثر ثبتی هستند و یا جزو نفایس به شمار می‌روند بنابراین باید آثار واجد ارزش تعیین تکلیف شوند و اگر شرایط لازم را برای ثبت دارند پرونده آنها آماده و به وزارت میراث‌فرهنگی ارسال شود.

او با اشاره به اینکه اعتبار کافی برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی وجود ندارد بیان کرد: میراث‌فرهنگی دستگاهی فرابخشی است و با توجه به اینکه تفاهم نامه‌های متعددی هم با دستگاه‌های مختلف منعقد کرده ولی همچنان در این زمینه دچار مشکلاتی است.

جعفرپور از انعقاد تفاهم نامه‌هایی با اداره اوقاف و بنیاد مسکن خبر داد و گفت: در شهرستان‌ها و مناطق مختلف استان‌ها بناهای تاریخی ارزشمندی وجود دارد که می‌توان با همکاری این دو دستگاه آنها را مرمت کرد و به آنها کاربری مناسب برای ارائه خدمات به مردم داد.

او در ادامه به فرایند ارائه مجوز به خانه‌ مسافرها اشاره و خاطرنشان کرد: این فرایند با اشکلاتی مواجه است که باید اصلاح شود و همچون دیگر مراکز اقامتی دستورالعمل‌های مربوطه را برای آنها اجرا کرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402090900523

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha