همه استان‌ها در گردشگری سلامت فعال شوند

معاون گردشگری وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید تمام استان‌ها در حوزه گردشگری سلامت فعال شوند و البته شاهد هم‌افزایی بیش‌تری نسبت به سال‌های گذشته هستم؛ ولی کافی نیست و باید این اقدام به‌ صورت جدی و به شکل تخصصی دنبال و پیگیری شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم، علی‌اصغر شالبافیان، عصر روز ششم دی‌ماه جاری در نشست تخصصی «سفر، زیارت و سلامت» با محوریت سه شهر قم، مشهد و شیراز در سالن امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم؛ خواستار تسهیلگری در صدور مجوز مراکز بهداشتی - درمانی شد و افزود: صدور مجوز مسأله مهمی است و باید در این بخش تسهیلگر باشیم و با حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت معرفی ظرفیت‌های درمانی کشور حرکت کنیم. 

معاون گردشگری وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، با اشاره به سیاست دولت سیزدهم در تقویت گردشگری خاطرنشان کرد: در این دولت هیچ سفیری به محل خدمت خود اعزام نمی‌شود، مگر آموزش‌های لازم را در حوزه گردشگری دیده باشد.   

او با اشاره به رفع مشکلات روادید اظهار کرد: امروز صدور روادید فرودگاهی و حذف برچسب (لیبل) از گذرنامه توانسته است، در حوزه گردشگری اتفاقات خوبی را رقم بزند که به نفع گردشگری سلامت استفاده خواهد شد.

او گفت: سازمان توسعه و تجارت نیز می‌تواند با تعریف مشوق‌های مشخص برای بخش گردشگری سلامت در رونق و ارتقای این صنعت کمک کند و در کنار اتاق بازرگانی و بخش خصوصی گام‌های بزرگی را در این حوزه بردارد.   

شالبافیان اهداف این نشست تخصصی را در راستای تحقق دو سیاست کلی این وزارتخانه برشمرد و گفت: این نشست جلوه‌گر دو سیاست در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است؛ نخست توسعه همکاری‌های منطقه‌ای که تکمیل‌کننده گردشگری عام در کشور است و سیاست دوم ایجاد همکاری‌های بخشی است که این دو سیاست را به‌ صورت جدی دنبال می‌کنیم.

او افزود: همه استان‌ها در حوزه گردشگری سلامت باید فعال شوند و البته شاهد هم‌افزایی بیش‌تری نسبت به سال‌های گذشته هستم؛ ولی کافی نیست و باید این اقدام به‌ صورت جدی و به شکل تخصصی دنبال و پیگیری شود.

او توجه به تولید محتوا و اطلاع‌رسانی را در این بخش مهم و ضروری خواند و گفت: بخش گردشگری سلامت بیش از بخش‌های دیگر گردشگری نیازمند معرفی است و باید با بازار هدف خود ارتباط برقرار کند، شرکت در نمایشگاه‌های سالانه می‌تواند امکان معرفی را برای این حوزه فراهم کند.

معاون وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: باید نمایشگاه‌های گردشگری سلامت در تمام استان‌ها به ‌صورت تخصصی برگزار شود و با حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت معرفی ظرفیت‌های درمانی کشور حرکت کنیم.  

او خواستار تسهیلگری در صدور مجوز در بخش سلامت شد و گفت: صدور مجوز مسأله مهمی است و باید در این بخش تسهیلگر باشیم تا تمام مرکزهای درمانی به سمت گرفتن مجوز بروند و تشویق و وارد سیستم قانونی شوند و سختگیری‌های بی‌مورد در صدور مجوز کم شود.

شالبافیان به ظرفیت‌های برنامه هفتم اشاره و بیان کرد: امکان صدور مجوز مجموعه‌های گوناگون در مجتمع‌های گردشگری و امکان فروش و پیش‌فروش تأسیسات گردشگری می‌تواند در این بخش مؤثر واقع شود و در ساخت دهکده‌های سلامت کمک کند که تحقق آن نیاز به پیگیری جدی شما دارد.

او همچنین خواستار برگزاری این نشست تخصصی در سایر استان‌های کشور شد و تأکید کرد: برگزاری این نشست‌ها در استان‌های مختلف می‌تواند در رفع موانع در سطح کلان کمک بسیاری کند و با یک برنامه‌ریزی دقیق به امیدآفرینی در کشور ختم شود.

این همایش یک روزه با برگزاری نشست‌های تخصصی و حضور مدیران کشوری و استانی، کارشناسان، متخصصان و صاحب‌نظران بخش گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم برگزار شد.

چهار کارگروه‌ تخصصی با عنوان‌های آسیب‌شناسی گردشگری سلامت، دیپلماسی اقتصادی گردشگری سلامت، ظرفیت‌شناسی گردشگری سلامت و اطلاع‌رسانی و طراحی هویت و تولید محتوای تخصصی در حوزه گردشگری سلامت در حاشیه این نشست تخصصی ترتیب یافته بود.

انتهای پیام/

کد خبر 1402100700346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha