واگذاری ۳۰ خانه تاریخی شیراز برای مرمت و بهره برداری

مدیرعامل و رئیس هیأت‌مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی از واگذاری ۳۰ خانه تاریخی شیراز به سرمایه گذاران و مشارکت کنندگانی که علاقمند به مرمت، احیا و بهره برداری اماکن تاریخی، فرهنگی هستند در سال آینده خبر داد.

به گزارش میراث آریا وبه نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، شهاب طلایی در دیدار و گفت وگو با محمد حسن اسدی شهردار کلان شهر شیراز، بافت تاریخی شیراز را ارزشمند و واجد ثبت در فهرست جهانی دانست.

طلایی در خصوص کارکرد صندوق گفت: حاکمیت در راستای احیاء بافت‌های تاریخی، امتیازات و اختیارات ویژه‌ای به صندوق داده است به طوری که تنها بخشی از دولت است که می‌تواند املاک دولت را به صورت بلندمدت واگذار کند که این می‌تواند مشوقی برای مشارکت سرمایه گذاران و از سویی تشویق آن‌ها به استفاده از بهترین مواد برای مرمت بنا باشد.

او ادامه داد: صندوق تنها مرجع قانونی تعیین کاربری بناها هم بوده که با تسهیل و تسریع در فرآیند تعیین کاربری می‌تواند انگیزه احیا بافت‌ها و بناها را تقویت کند.

طلایی ادامه داد: ۱۳۶ نوع کاربری برای بناهای تاریخی متناسب با طرح جامع بافت‌ها و رویکرد شهری در شورای فنی صندوق تعیین می‌شود.

هزینه‌های مرمت و احیا بناها هزینه قابل قبول مالیاتی قلمداد می‌شود

شهاب طلایی شکری در ادامه سخنان خود یکی از امتیازات سرمایه‌گذاری در مرمت، احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی را پذیرفتن آن جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی بیان کرد و افزود: رویکرد صندوق تسریع در مرمت بناها و احیاء و به بهره برداری رساندن آن‌ها است.

او ۱۹۲ شهر کشور را دارای بافت تاریخی مصوب برشمرد و گفت: طرحی که در بافت تاریخی شیراز و اصفهان انجام می‌شود الگویی برای تمام بافت‌های کشور خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402111200732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha