گردشگری مذهبی پیشران توسعه گردشگری 

از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، شاهد حضور غرفه‌هایی از ۳۱ استان کشور، هتل‌ها، خدمات مسافرتی، بوم‌گردی‌ها و ارائه ظرفیت‌های گردشگری ۱۲ کشور دعوت شده به نمایشگاه هفدهم هستیم. 

حسین رضایی فعال حوزه گردشگری و کارشناس گردشگری مذهبی در یادداشتی نوشت: حضور دبیرکل سازمان گردشگری ملل متحد و افتتاحیه نمایشگاه در سالن اجلاس سران و سخنان رئیس‌جمهوری در افتتاحیه اهمیت این رویداد را در حالی نشان می‌دهد که وزارت میراث‌فرهنگی با همکاری وزارت خارجه روادید ورود به ایران را از گردشگری ۳۳ کشور برداشته و به قول دبیر کل سازمان گردشگری، لغو این روادید پیشرفتی بزرگ در راستای گشودن درهای ایران و رشد گردشگری است. 

به گفته رئیس‌جمهوری در افتتاحیه اجلاس کسی که به ایران سفر می‌کند باید از لحظه ورود تا لحظه خروج احساس آرامش کند. اینکه برخی بهانه می‌آورند اگر بخواهیم گردشگری را توسعه دهیم، پس از اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم کاملا نادرست است. 

اقدامات و حرف‌های امیدوار کننده حوزه حاکمیتی کشور این نوید را میدهد که قطار گردشگری به سمت پیشرفت در حال حرکت است و امید است برنامه‌ریزی برای رشد این صنعت به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران در این صنعت احساس آرامش کنند. 

امروزه حال هتل‌داران زیاد خوب نیست، بوم‌گردی‌ها با مشکل مواجه‌اند. شرکت‌های خدمات مسافرتی با نوسانات اقتصادی در چالش‌اند که باید برای بهبود شرایط برنامه‌ریزی کرد.

آمارهایی که معاون گردشگری در افتتاحیه ارائه داد، نشان از حضور ۵میلیون و 400هزار گردشگر خارجی به ایران طی 10 ماه نخست امسال و افزایش رو به رشد آن نسبت به سال قبل نشان از عزمی جدی برای جذب سرمایه و رونق اقتصادی است. 

آمارهای جهانی تعداد گردشگری جهان در سال ۲۰۲۲ را بیش از ۹۰۰ میلیون نفر اعلام کرده که نسبت به قبل از کرونا ۶۳درصد رشد داشته است و این صنعت در جهان در حدود ۱۰درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص داده و در حال حاضر بیش از ۲۹۰ میلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در فعالیت گردشگری شرکت دارند و به عبارتی دیگر از هر ۱۱ شغل در سطح جهان یک شغل در ارتباط با گردشگری است و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال ۲۰2۳ این تعداد به ۲۴۰ میلیون نفر خواهد رسید. 

اگر ما به صنعت گردشگری به غیر از تاثیرات فرهنگی از منظر رونق اقتصادی و اشتغال نگاه کنیم، لازم است بسته‌های حمایتی، چه در گردشگری داخلی و چه در جذب گردشگران خارجی داشته باشیم. 

ارائه ظرفیت‌های گردشگری معنوی، مقاومت، ورزشی، زیارتی و مذهبی، سلامت و گردشگری حلال و ایجاد زمینه مناسب در حوزه‌های خدماتی، حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر باشد و سفر خارج شده از سبد هزینه خانواده ایرانی را مجددا به سبد هزینه خانواده برگرداند. 

امسال توجه به گردشگری مذهبی و زیارتی همانند سال‌های قبل کم‌رونق بود و به غیر از اداره‌کل خراسان رضوی که نمادی از گنبد طلایی حضرت را در غرفه‌آرایی آورده، انتظار می‌رفت سایر استان‌ها به خصوص قم و فارس که بخش مهمی از گردشگران آن زیارتی هستند، در این خصوص فعال‌تر باشند. 

توجه داشته باشیم با رونق گردشگری مذهبی سایر حوزه‌های گردشگری نیز انتفاع خواهد یافت. لازم است به این نکته اشاره کنم که در سال گذشته میزان سفرهای گردشگری به کشورهای متعهد به چهارچوب اسلامی و به اصطلاح گردشگری حلال ۲۲۰میلیارد دلار گردش مالی داشته است و ۳۰درصد از کل گردشگری جهان را (به غیر از حج و عمره) به خود اختصاص داده است. 

تقویت زیرساخت‌ها و ایجاد برندینگ‌های قوی، سهم ما را از این نوع گردشگری افزایش خواهد داد. 

در پایان به این نکته اشاره کنم که هفدهمین نمایشگاه گردشگری ایران این فرصت را برای مخاطبان فراهم کرده که بتوانند بر حسب نیاز و اقتصاد سفر مقاصد مناسبی برای سفرهای نوروزی و تعطیلات عید پیدا کنند.

انتهای پیام/

کد خبر 1402112501727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha