شورای پژوهشی در استان‌ها تشکیل می‌شود

نشستی با حضور مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد محسنی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان، معاونین، حراست و مدیران پایگاه‌های ملی بندرکنگ و بندرلافت، سجاد علی‌بیگی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی وزارت میراث‌فرهنگی، ذات‌الله نیک‌زاد معاون پژوهشی پژوهشگاه، نوروز رجبی مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی در راستای تبیین اهداف و ساختار پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان، مصطفی ده‌پهلوان روز شنبه ۵ اسفندماه ۱۴۰۲ در این نشست به شرح اهداف، وظایف، حوزه‌های عملیاتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی پرداخت و گفت: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی وجود دارد که با هم‌افزایی و ارتباط می‌شود از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرد.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه سال‌های گذشته در وزارت میراث فرهنگی، شورای پژوهشی تشکیل شده بوده که از سال جاری به صورت جدی آن را دنبال کردیم، ادامه داد: این شورا بر موضوعات پژوهشی سراسر کشور سیاست‌گذاری خواهد کرد.

او افزود: شیوه نامه این شورا تهیه شده که به زودی به استان‌ها ابلاغ می‌شود و بر اساس این شیوه‌نامه، شورای پژوهشی استانها تشکیل خواهد شد.

ده‌پهلوان اظهار کرد: مدیرکل میراث‌فرهنگی به عنوان رئیس شورا و چهار معاون، دو نماینده از سازمان برنامه و بودجه و استانداری، سه عضو حقیقی صاحب نظر به صلاحدید مدیرکل  اعضای این شورا هستند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری افزود: از این طریق نیازهای پژوهشی استانها جمع‌آوری می‌شود و از ظرفیت و ارتباطات و تعاملی که پژوهشگاه با دانشگاه‌ها و شبکه علمی کشور دارد، استفاده می‌شود و استان‌ها می‌توانند بفهمند که اولویت‌های پژوهشی کشور چیست تا در همان راستا گام بردارند.

محمد محسنی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان در ادامه با اشاره به جایگاه امور پژوهشی، گفت: امور پژوهشی و تحقیقاتی در تمام حوزه‌ها نقش بسزا و بالایی دارد.

او افزود: اگر همه حوزه‌ها کارهایشان را بر محور تحقیق به کار گیرند قطعا رسیدن به اهداف و تحقق برنامه‌ها و موضوعاتی که دنبال می‌کنند سریع‌تر خواهد بود.

محسنی در ادامه به تاریخ هرمز و ملوک هرمز پرداخت و بر ایجاد مرکز باستان‌شناسی دریایی در جزیره هرمز تاکید کرد و افزود: جای مرکز باستان شناسی دریایی در جزیره هرمز خالی است، استاندار هرمزگان قول مساعد داده، امیدوارم با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی این موضوع محقق شود.

بهره‌گیری از طرح‌های پژوهشی، بانک یافته‌های خلیج فارس، پرونده ثبت شناورهای بندرتاریخی کنگ، برگزاری همایشی با موضوع خلیج فارس، تعیین عرصه و حریم محوطههای تاریخی، چگونگی حمایت پژوهشگاه از طرح‌های پژوهشی مختلف از دیگر مواردی بودند که که در این نشست به آن پرداخته شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402120600248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha