نمایشگاه یافته‌های باستان‌شناسی ایران در سال ۱۴۰۱ افتتاح شد

نمایشگاه یافته‌های پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران در سال ۱۴۰۱ با آثار منتخبی از ۱۲ محوطه باستان‌شناختی از ۱۰ استان کشور با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حاشیه برگزاری بیست و یکمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران در موزه ملی ایران افتتاح شد.

به گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، باستان‌­شناسی برای بازیابی و بازسازیِ فرهنگِ گذشتگان در مقام رهیافتی علمی، به بازشناختِ برجای مانده‌­های مادی و ملموس آن فرهنگ­ها وابسته است؛ و در این میان یافته­‌های باستان­‌شناسی بارزترین نمونه و محل تجلی همان بقایای مادی و ملموس است. هرچند که باستان‌­شناسی ­نو با رویکردهای معرفت­‌شناختی پیچیده­‌اش هر روز بیش از پیش وابستگی خویش را به مانده‌­های باستان‌­شناختی انکار می­‌کند، اما به­‌واقع باستان‌­شناسی متعارف را از پرداختن به مادیت و جسم فرهنگ گزیر و گریزی نیست.

با توجه به اهمیت ارایه و معرفی دقیق و امانت‌­دارانه پژوهش‌­های علمی باستان­‌شناسی، پژوهشکده باستان­‌شناسیِ پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برپایی نمایشگاهی از گزیده دستاوردهای پژوهش‌­های علمی میدانی را به منظور ارتقاء دانش و آگاهی جامعۀ فرهنگی ایران را از مهمترین وظایف سالانۀ خود قرار داده است و در این زمان و روزگار که متاسفانه نگاه دفینه‌­ای به میراث‌فرهنگی و تخریب آثار شدت گرفته، آگاهی‌­بخشی عمومی یکی از اهداف این مجموعه است. با نمایش آثاری که با هدف پژوهش به نمایش درآمده‌­­اند و بسیاری از این یافته‌­های ارزشمند، شانس دیگری برای حضور در ویترین موزه‌­های حتی تخصصی را نخواهند داشت. می‌­تواند جایگاه و ارزش مطالعات این آثار را در دانش باستان­‌شناسی و سایر علوم میان رشته‌­ای برای شناخت و معرفی میراث‌فرهنگی غنی مادی و معنوی نیاکان ایران را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارند.

در این نمایشگاه، از بین حدود ۱۱۸ فعالیت و برنامه‌­های علمی –پژوهشی باستان­‌شناسی انجام شده در سال ۱۴۰۱، آثار منتخبی از ۱۲ محوطه باستان­‌شناختی از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی که گوشه­‌ای کوچک از دستاوردها و کارنامه آن سال است را در خانۀ همیشگی باستان­‌شناسی و باستان‌­شناسان، موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاهی پربار که نشان دهنده غنای شگفت‌­آور مجموعه‌­های فرهنگ باستان­‌شناختی کشور دیرینه سال ماست.

آذربایجان­‌شرقی( تپه چمن لیلان)، آذربایجان­‌غربی( تپه بلاچاک) ، اصفهان ( تپه سیلک کاشان) ، البرز(پناهگاه صخره­ای سرهه)، خراسان­‌ شمالی( تپه ریوی)، سمنان ( گورستان مرسین)، سیستان و بلوچستان ( تپه پیرزال) ، قزوین( غارقلعه کُرد و دژ الموت) ، کهگیلویه و بویراحمد( گورستان له­سواره و گورستان ده­دومن)، مازندران( غار شوپری) استان‌های شرکت کننده در این نمایشگاه هستند.

همچنین نمایشگاه میراث در خطر ایران شامل آثار غار زل هستیجان در استان مرکزی و تپه تیلینه استان کرمانشاه در کنار این نمایشگاه برپاست.

گفتنی است، این نمایشگاه تا ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ در موزه ملی ایران برای بازدید علاقمندان دایر است.

انتهای پیام/

کد خبر 1402121400682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha