۲ اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی ثبت شد

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از ثبت ۲ اثر منقول خراسان شمالی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، محمدرضا قهرمانیان با اعلام این خبر اظهار کرد: یکشنبه ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۲ در جلسه شورای ملی آثار تاریخی و فرهنگی منقول کشور، ۲ اثر استان از یافته‌های پژوهش‌های باستان‌شناسی محوطه تاریخی ریوی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی ادامه داد: این آثار شامل پایه ستون و جام سفالین است که هر دو با قدمت تاریخی به دوره هخامنشی تا اشکانی برمی‌گردد.

قهرمانیان افزود: پایه ستون سنگی به‌دست‌آمده از محوطه تاریخی ریوی شامل ۲ بخش پایه ستون و شال ستون در سال ۱۳۹۶ در بخش جنوبی محوطه در ساختمان موسوم به تالار ستون‌دار به دست آمد.

او گفت: جام سفالین سیاه‌رنگ ریوی در کاوش‌های پاییز سال ۱۳۹۶ در بخش شمالی محوطه تاریخی ریوی به دست آمد که فرم و جنس این ظرف سفالین در میان گونه‌های دیگر ظروف سفالین به‌دست‌آمده از محوطه ریوی منحصربه‌فرد بود و نمونه‌های مشابه اندکی از آن در محوطه ریوی به‌دست‌آمده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1402121500722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha