نوروز ۱۴۰۳ و توفیقات گردشگری مذهبی

همه ساله در ایام نوروز و روزهای ورود به سال نو، شاهد سفرهای زمینی، هوایی و دریایی مسافران به شهرهای مختلف ایران اسلامی هستیم.

حسین رضایی کارشناس گردشگری مذهبی در یادداشتی نوشت: در این میان سهم شهرهای مذهبی به علت این که جذابیت‌های معنوی، زیارتی،  بصری و اعتقادی دارد، همیشه در خور توجه بوده است.

شروع ماه مبارک رمضان امسال که از ۲۲اسفند ۱۴۰۲ آغاز شد، نوید آن را می‌دهد که برای مسائل اعتقادی و علاقه‌مندی مردم به حضور در وقت حلول سال نو در کنار مضج منور رضوی یا حضرت معصومه (س) و یا حضرت عبدالعظیم حسنی و یا شاهچراغ شیراز، سفر زیارتی به این شهرها و سایر شهرهای مذهبی کشور گسترش داشته باشد.

 مسافران برنامه سفر خود را طوری تنظیم می‌کنند که در زمان تحویل سال برای کسب فیض معنوی و اعتقادی در این مکان‌ها باشند و سال جدید را با تاسی به ائمه معصومین آغاز کنند از این رو برای موقعیتی که از نظر زمانی برای گردشگری مذهبی و زیارتی به وجود آمده به نکاتی اشاره می‌کنیم.

گرچه مسئولان نسبت به تهیه بلیت و عدم افزایش قیمت آن اشاراتی داشته‌اند اما گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از گرانی ۲۵ درصدی بلیط های اتوبوس دارد. -الزام نصب نرخ‌های مصوب پروازها در فرودگاه مهرآباد کار پسندیده‌ای است اما کنترل آن بسیار ضروری است. ممنوعیت افزایش نرخ تاسیسات گردشگری در ایام نوروز ۱۴۰۳ توسط حوزه اداره‌کل نظارت و ارزشیابی معاونت گردشگری ابلاغ شده که لازم است در هر سه مورد فوق دستگاه‌های نظارتی از ۲۵اسفند تا پایان نوروز رصد کنند.

همچنین با توجه به دستورالعمل معاونت اجتماعی پلیس در خصوص مقابله روزه‌خواری در اماکن عمومی و دریافت مجوز متصدیان هتل‌ها رستوران‌های بین‌راهی و پایانه‌ها، ضمن تشکر از توجه به نکات لازم در این اطلاعیه، امید است ملاحظات سفر در این رابطه اعمال و تمهیدات لازم در مراکز بین‌راهی با رعایت دستورالعمل‌ها انجام شود.

تخفیف ۳۰ درصدی اقامت ۱۰ روزه برای مسافرانی که به مشهد می‌آیند و توسط معاونت گردشگری این استان اعلام شده اقدام قابل تحسینی است برای ماندگاری زائران،  بدیهی است نظارت بر اجرای آن و گزارش عملکرد پس از ایام نوروز، در تقویت چنین تصمیمی اثر گذار است.

ضمن تشکر از تصمیم مشابه در تخفیف هتل‌ها در اردبیل، امید است اتحادیه‌ها هتلداران سایر شهرهای مذهبی از این رویه استفاده کنند.

تجهیز تمام مکان‌های اسکان شامل مدارس، مراکز آموزشی ادارات و ظرفیت‌های مردمی برای تسهیل در ایجاد سفر ارزان برای کسانی که توان استفاده از خدمات هتلی را ندارند، پتانسیل قابل توجه‌ای برای مدیریت بحران را حوزه اسکان موقت است.

در ایامی که مسافران و زائران بیشتر به مکان‌های مقدس وارد می‌شوند همانند حلول سال، میلاد امام مجتبی (ع) و شب‌های احیا، آماده‌سازی فضاهای مناسب،  توفیق زیارت با آرامش را برای زوار فراهم می‌کند و موجب رضایت اولیاء خدا خواهد بود.

خدمات درمانی در دسترس از جمله اقداماتی است که قطعا ستادهای نوروزی برای مسافران فراهم می‌کنند،  توجه به نزدیکی این خدمات به مکان های مقدسه از ضرورت تصمیم گیری در حوزه سلامت زائران است.

در ایام خاص مردم متدین برای کمک به بیماران نیازمند اهدا خون دارند،  استقرار پایگاه‌های سیار انتقال خون در حریم اماکن مقدس،  به این امر خیر کمک می‌کند.

استفاده رایگان مردم از اتوبوس و مینی‌بوس در ساعات حلول سال و ایام احیا و انتقال آنان از مکان‌های مشخص به حرم و بلعکس از خدمات قابل توجه خواهد بود.

خدمات رایگان حوزه گردشگری در بازدید مسافران از جذابیت‌های تاریخی، موزه‌ها و آثار ثبتی تاریخی و استفاده رایگان از خدمات مترو و اتوبوس از مقاصد مشخص به حرم و بالعکس بر جذابیت سفر گردشگران مذهبی می‌افزاید.

امیداست خدمتگزاران به مردم خصوصا خادمین ستادهای خدمات سفر استانی و شهرستان‌ها از این فرصت معنوی برای تقویت و گسترش گردشگری زیارتی (مذهبی)  بیشترین بهره را برده و از دعای خیر مردم متدین و گردشگران مذهبی  برخوردار شوند و ان‌شاءالله خدمت این عزیزان همانند خادمین بارگاه‌های مقدس مورد توجه و نگاه ائمه معصومین قرار گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402122701876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha