مصلای تاریخی سبزوار بازگشایی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار گفت: مصلای تاریخی سبزوار به همت شهرداری از شامگاه روز گذشته بازگشایی شد و با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری پذیرای شهروندان و گردشگران نوروزی است. 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، حسنعلی حبیب‌پور امروز دوشنبه ششم فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: مصلای تاریخی سبزوار از بناهای عهد سربداران در این شهرستان است که در ردیف آثار نفیس و ارزشمند تاریخی کشور قرار دارد و در سال گذشته  برای ساماندهی به شهرداری این شهر سپرده شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان سبزوار ادامه داد: این بنای فاخر در تفاهم‌نامه ای بین میراث فرهنگی و شهرداری سبزوار برای مدت هفت سال به شهرداری واگذار شده است که در هفته‌های اخیر اقداماتی همچون کاشت نهال، گل، چمن و نورپردازی در آن صورت گرفته است و تبدیل این مکان تاریخی به پارک محله، فضای عمومی گردشگری و بازارچه صنایع دستی مورد توجه شهرداری قرار دارد.

او تصریح کرد: واگذاری مصلای تاریخی سبزوار به شهرداری اقدامی ارزشمند در راستای احیای این بنای تاریخی است که به توسعه و رونق گردشگری آن و نیز شهرستان کمک می کند.

مصلای تاریخی سبزوار یکی از زیباترین ابنیه برجای مانده از حکومت سربداران است. مردم سبزوار در این مکان که قدیمی‌ترین مصلای تاریخی در خراسان رضوی به شمار می‌رود، از دیرباز نمازهای عیدین و جمعه و نیز نماز استسقا را برگزار می کرده‌اند.

بنای کنونی مصلی که در ابتدای ورودی آرامستان شهر معروف به بهشت شهدا قرار دارد، از ابنیه عهد صفوی با زیربنای ۲۴۲ متر است و فضایی در حدود یک هکتار در اطراف آن قرار دارد.

سقف ۱۱ متری این مصلی بسیار عالی و ماهرانه ساخته شده و از لحاظ ظرافت، مهارت و زدن تاق ضربی جناغی نمونه آن در سایر ابنیه خراسان کمتر دیده می شود.

بیش از ۱۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در سبزوار وجود دارد که  در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌ است.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

مصلای تاریخی سبزوار بازگشایی شد

انتهای پیام/

کد خبر 1403010600977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha