پذیرایی افطار از روزه‌داران در مجموعه تاریخی شیخ احمد جام

مدیر پایگاه میراث ملی مجموعه تاریخی شیخ احمد جام گفت: این مجموعه تاریخی از روزه داران در شبستان زیرزمینی با افطار میزبانی می‌کند.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، فرامرز صابرمقدم امروز یکشنبه 12 فروردین ماه 1403 با اعلام این خبر افزود: با هماهنگی انجام شده با تولیت مزار شیخ احمد جام و به منظور تکریم «ثبت جهانی افطار و سنت‌های فرهنگی، اجتماعی آن» از ابتدای ماه مبارک رمضان روزه داران و بازدیدکنندگان از این مجموعه در شبستان زیرزمینی (افطار خانه) روزه خود را افطار می‌کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تربت جام تصریح کرد: به منظور ترویج سفره‌های ساده افطاری، همه روزه پس از محفل انس با قرآن کریم، به همت خیران و هیئت امنای مزار جام، پذیرایی وعده افطار روزانه حدود ۱۵۰ نفر در شبستان زیرزمینی انجام می‌شود.

او اظهار کرد: تاکنون طرح سفره‌های ساده افطاری مورد استقبال روزه داران تربت جامی قرار گرفته و این سنت حسنه تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.

آرامگاه شیخ احمد جامی با ۸۰۰ سال قدمت از مکان‌های دیدنی تربت‌ جام در استان خراسان رضوی به شمار می‌آید.

این آرامگاه که مدفن و مقبره شیخ احمد جام محسوب می‌شود، مربوط به سده هفتم تا سیزدهم هجری قمری است و اکنون یک مجموعه تاریخی متشکل از بخش‌های متنوع و دیدنی است.

 این اثر تاریخی در ۱۵ دی ۱۳۱۰ هجری شمسی با شماره ثبت ۱۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1403011201900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha