۸۰ میلیارد دلار پروژه‌ در حوزه اقتصاد دریامحور آماده تعریف است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون برای ۸۰ میلیارد دلار پروژه‌ در حوزه فعالیت‌های اقتصاد دریامحور آمادگی برای جذب سرمایه‌گذار وجود دارد.

به گزارش میراث آریا، عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران گفت: در زمینه توسعه ناوگان دریایی تا ۲۰ میلیارد دلار،‌ در حوزه شیلات تا ۱۰ میلیارد دلار و در حوزه فراساحل تا ۵۰ میلیارد دلار امکان تعریف پروژه وجود دارد.

او ادامه داد: توسعه ناوگان دریایی و زمینه‌های موجود سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار حایز اهمیت است و برای تحقق آن باید ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم. وزارت صمت برای انتقال سالانه ۲ میلیارد مترمکعب آب شیرین‌سازی شده دریا به کویر مرکزی ایران آمادگی دارد.

به گفته علی آبادی، ایران با داشتن بیش از ۵ هزار کیلومتر ساحل از ظرفیت ارزشمندی برای توسعه هرچه بیشتر اقتصاد در حوزه دریامحور که مورد توجه مقام‌معظم رهبری است، برخوردار بوده و ما باید از این ظرفیت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت دریا از جنبه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و علمی بیان کرد: برای اینکه بتوانیم به درستی از ظرفیت‌های دریا بهره‌مند شویم باید از مسیر علمی و صحیح وارد مسایل این صنعت شویم و در این میان دانشگاه‌ها باید به سمت و سوی رشته‌های دریاپایه و صنایع دریایی حرکت کنند و فناوری‌های مرتبط با دریا را توسعه داده و شرکت‌های دانش‌بنیان خویش را پیرامون دریا گسترش دهند.

او در ادامه با تاکید بر اهمیت حمایت از بخش خصوصی برای ‌توسعه ناوگان و صنایع دریایی تصریح کرد: ما امروز در کشور قابلیت و امکان تأمین پیشرانه‌های دریایی از ۳ هزار اسب تا ۴ هزار اسب و امکان ساخت توربین‌های دایرکت درایو را در داخل کشور داریم و توسعه آنها را با مشارکت بخش خصوصی دنبال می‌کنیم.

بخش اول نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران و ششمین رویداد صنعت دانش بنیان با محوریت صنایع و کسب و کارهای دریایی عصر (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار هرمزگان، سفرای ۱۲ کشور خارجی، مدیرعامل سازمان منطقه‌ آزاد قشم، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خصوصی و جمع دیگری از مقامات در محل سالن هتل بین‌المللی سورینت شهر قشم با انجام چند سخنرانی آغاز شد و پس از آن حاضران برای افتتاح این رویداد و بازدید از غرفه شرکت‌کنندگان در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره قشم حاضر شدند.

انتهای پیام/

کد خبر 1403022601500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha