موزه سلامت زنجان به زودی افتتاح خواهد شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: موزه سلامت زنجان به زودی افتتاح خواهد شد که هم اکنون تعداد انگشت شماری از این نوع موزه ها در کشور وجود دارد.

به‌گزارش میراث آریا، عصر روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به مناسبت هفته کرامت و هفته میراث‌فرهنگی، با حضور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، معاونین اداره کل میراث فرهنگی استان، مدیر موزه‌های استان، کارشناسان و مسئولان روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و میراث فرهنگی جلسه‌ای در دفتر جلسات اداره کل میراث‌فرهنگی تشکیل شد. 

محمدرضا جمشیدی در این جلسه بیان کرد: هدف از راه اندازی موزه سلامت، حفظ و صیانت از دستاوردهای ارزشمند اساتید حوزه درمان، آشنایی با تاریخچه پزشکی در زنجان و حفظ و صیانت از دستاوردهای این حوزه است. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: از سال ۱۳۹۸تا ۱۳۹۹ مرمت و نجات بخشی روی سقف، دیوارها و شیروانی و ناودان‌های موزه سلامت زنجان توسط خیر مرمت شده و ویترین‌ها برای قراردادن اشیاء مهیا شده است و با مرمت سقف، پنجره ها، کف ساختمان می‌توان ویترین‌ها و اشیاء را در آن قرار داد و موزه سلامت افتتاح شود. 

او گفت: با فراخوانی که انجام شده است، اشیاء و کتب و غیره از مردم جمع آوری شده است. متاسفانه دانشگاه بودجه‌ای برای مرمت و ساخت موزه ندارد و باید این امر از طریق خیرین میراث‌فرهنگی و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان انجام شود. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: برای دایر کردن موزه نیاز به بودجه مشخص و تعریف شده، و حمایت خیرین و ارگان‌های ذیربط داریم. دانشگاه علوم پزشکی زنجان در زمینه راه اندازی موزه تاریخ پزشکی استان مطالعاتی جامعی را انجام داده است. 

او گفت: بیمارستان شهید بهشتی، اولین بیمارستان ساخته‌شده در شهر زنجان است و همچون بیشتر بناهای دوره پهلوی اول با سبک معماری تلفیقی سنتی ایران و معماری مدرن غربی ساخته شده است و حتی اتاق عمل این بیمارستان دقیقا مشابه به اتاق عمل‌های امروزی دربیمارستان‌های تازه تاسیس شده است و این نشان ابتکار عمل و دقت در ساخت این بیمارستان است. 

جمشیدی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی هیچگونه اعتبار و بودجه‌ای برای مرمت و برپایی موزه سلامت ندارد و تمام بودجه این دانشگاه برای بخش درمان لحاظ می‌شود. تحقق این امر نیاز به اختصاص بودجه‌ای مناسب دارد. 

موزه سلامت زنجان به زودی افتتاح خواهد شد


سید سعید صفوی در ادامه جلسه گفت: توسعه گردشگری تخصص با هدف معرفی داشته‌های تاریخی و فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند به تقویت روحیه خودباوری در جامعه علمی و فرهنگی کمک کند. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: اشیای موزه سلامت می‌توانند به‌عنوان یک گنجینه ارزشمند معرفی شوند که مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است و بخش مهمی از فرهنگ و هویت تاریخی ما به حساب می‌آید. اطلاعات کامل و اقدامات اولیه برای تاسیس این موزه انجام شده است اما مساله تامین بودجه برای مرمت و ادامه مسیر این موزه باید با تدبیر و درایت حل شود و این اداره کل در امر مرمت و همکاری کمک خواهد کرد. 

او بیان کرد: کاری که مجموعه‌داران میراث‌فرهنگی انجام می‌دهید بسیار ارزشمند است و به صیانت و پاسداشت بخشی از هویت تاریخی کشور کمک می‌کند. مجموعه داران حافظان میراث و امانت داران نسل آینده ایران هستند.

موزه سلامت زنجان به زودی افتتاح خواهد شد

 
محمدرضا محمدپور در این جلسه گفت: باید امین اموال و مسئول موزه به زودی توسط دانشگاه علوم پزشکی معرفی شوند تا ارتباط آن‌ها با معاونت میراث‌فرهنگی مشخص شود و دستورالعمل‌های موزه داری در اختیار آن‌ها قرار گیرد. 

معاون میراث‌فرهنگی استان زنجان افزود: موزه سلامت زنجان پس از دایر شدن و افتتاح می‌تواند در اختیار مجموعه‌داران قرار گیرد تا در بخشی از آن آثار خود را معرفی کنند. در حین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این موزه یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی باید نظارت کنند. 

او گفت: در این موزه فقط بحث سخت افزارها نیست؛ بلکه اهمیت انسان‌های فداکاری که در حوزه درمان و طبابت کار کرده اند، برای جوانان خیلی بیشتر از دیدن سخت افزارهاست. افرادی که اسناد و مدارکی پیرامون تاریخ پزشکی این استان در اختیار دارند می‌توانند با معاونت پشتیبانی تماس بگیرند و این مدارک و اسناد را با نام خویش به رسم امانت در اختیار موزه قرار دهند. 

انتهای پیام/

کد خبر 1403022601524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha