دستگیری ۳ حفار غیرمجاز و کشف و دستگاه فلزیاب در شهرستان نوشهر

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از دستگیری ۳ حفار غیرمجاز و کشف و ضبط فلزیاب در شهرستان نوشهر، خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا، سرهنگ محمد رضا کردان گفت: بنا بر گزارش پایگاه یگان ‌حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان مبنی بر خبر واصله از سوی میراث‌بانان افتخاری مبنی بر حضور یک خودرو با افراد ناشناس و ترددهای مشکوک در منطقه کجور، ماموران یگان حفاظت به‌همراه عوامل انتظامی با دستور قضایی به محل مورد نظر اعزام شدند و پس از بررسی و صحت و سقم خبر، خودروی اعلام شده شناسایی و سه دستگاه فلزیاب و ادوات حفاری کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: در این‌ رابطه 3 نفر با هویت معلوم که یک نفرشان تابعیت افغانی دارد دستگیر و پرونده به‌منظور سیر مراحل قانونی، تحویل مراجع ذی‌صلاح قضایی شد.

او عنوان کرد: طبق قانون، ساخت، خریدوفروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از هرگونه دستگاه فلزیاب و همچنین ورود آن به کشور منوط به اخذ مجوز از وزارت میراث‌فرهنگی کشور است.

کردان تصریح کرد: اگر استفاده از دستگاه فلزیاب به‌منظور کشف آثار و اموال تاریخی باشد، برخورد قانونی به عمل خواهد آمد و متخلفان به مراجع قانونی معرفی خواهند شد، در این راستا از تمامی مردم استان درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده هرگونه موردی در این خصوص مراتب را با ستاد خبری یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با شماره تماس ۰۱۱۳۳۳۹۱۰۰۷ و یا از طریق سامانه ۰۹۶۶۲ به صورت شبانه روزی در میان بگذارند.

انتهای پیام/

کد خبر 1403030800356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha