اشتغال عزت‌آفرین نتیجه حمایت از صنایع‌دستی است/ بررسی ظرفیت‌های ۷ شهر و روستا از ۴ استان

جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی با حضور مریم جلالی معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، در این جلسه که بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ در محل سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، برگزار شد، پرونده ۷ شهر و روستا از ۴ استان کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه پرونده شهر شاهدیه استان یزد به‌عنوان شهر ملی شعربافی، بفروئیه در استان یزد به‌عنوان شهر ملی موتابی، پرونده شهر ممقان به‌عنوان شهر ملی ممقان‌دوزی، روستای کوزه‌کنان شهرستان شبستر به‌عنوان روستای ملی سفالگری سنتی، روستای نجف تراکمه استان آذربایجان شرقی به‌عنوان روستای ورنی‌بافی، روستای گلستانک استان البرز به‌عنوان روستای ملی سفال و سرامیک و روستای خور در خراسان جنوبی به‌عنوان روستای ملی تراش عقیق با حضور اعضای این شورا و مسئولان و مدیرانی از شهرها و روستاهای مورد نظر بررسی شد.

اشتغال عزت‌آفرین و خانواده‌محور در صنایع‌دستی 

مریم جلالی معاون صنایع‌دستی کشور در این نشست با اشاره به اهمیت صنایع‌دستی گفت: توجه به صنایع‌دستی و حمایت از هنرمندان می‌تواند باعث تقویت معیشت و ایجاد اشتغال در بین فعالان و هنرمندان باشد.

او افزود: توجه به ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان‌های مختلف دارای اهمیت است چرا که به هر استان کشور که نگاه می‌کنیم شاهد این هستیم که ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه صنایع‌دستی وجود دارد که نیازمند حمایت هستند.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی افزود: صنایع‌دستی به‌عنوان اقتصاد هویت‌بنیان باید به ادبیات توسعه متصل شود.

او گفت: معیشت عزت‌آفرین و  خانواده محور حاصل و نتیجه توجه به صنایع‌دستی و حمایت از هنرمندان این حوزه است.

جلالی با گرامی‌داشت شهدای خدمت، با اشاره به تاکید شهید آیت‌الله رئیسی درباره اهمیت حمایت از صنایع‌دستی، اظهار کرد: امیدوارم این مسیر و این توجه ویژه به صنایع‌دستی در تمام دولت‌ها ادامه داشته باشد. 

فرهنگ استفاده از صنایع‌دستی ترویج شده است 

در این نشست همچنین محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر و زارج در مجلس گفت:  از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای اهتمام درباره ثبت ملی شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی استان یزد تشکر می‌کنم. استان یزد دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است که این ظرفیت‌ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

او افزود: خوشبختانه صنایع‌دستی امروزه احیا شده و فرهنگ استفاده از صنایع‌دستی بین مردم ترویج شده است. از این رو ما در مجلس آمادگی کامل برای حمایت از هنرهای سنتی و صنایع‌دستی را داریم و از برنامه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این حوزه حمایت خواهیم کرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی از کارهای مهم در دست اقدام با هدف حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی استان یزد، برنامه‌ریزی برای ایجاد یک شهرک و بازارچه بزرگ صنایع‌دستی در نزدیکی شهر شاهدیه است که حدود ۱۷ هکتار وسعت دارد.

قدمت صنایع‌دستی برابر با قدمت بشر است 

محمود طاهری نماینده مردم شبستر در مجلس نیز در این مراسم گفت: قدمت صنایع‌دستی به‌اندازه قدمت بشر است و توجه به این حوزه می‌تواند آثار و نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشد.

او با اشاره به رونق کوزه‌گری و سفال‌گری در روستای کوزه‌کنان، اظهار کرد: این هنر در این منطقه دارای ظرفیت و قدمت بسیار بالایی است و ثبت ملی آن می‌تواند باعث رونق ثبت این هنر و در نتیجه رونق گردشگری شود.

سید جلال‌الدین میرمحمدی نماینده مردم میبد در مجلس شورای نیز در این جلسه در سخنانی گفت: ظرفیت‌های بسیار بی‌نظیری در شهر بفروئیه استان یزد وجود دارد و توجه به این ظرفیت‌ها از جمله موتابی می‌تواند باعث رونق اشتغال هرچه بیشتر در این شهر شود.

او افزود: این شهر دارای سابقه تاریخی است و آثار تاریخی متعددی نیز دارد. در کنار صنایع‌دستی، آثار تاریخی این شهر مورد توجه است که این دو تکمیل‌کننده هم هستند به گونه‌ای که موتابی در این شهر دارای سابقه ۷ هزار ساله است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ثبت ملی موتابی باعث حفظ این رشته صنایع‌دستی در کشور خواهد شد. ما در مجلس آماده همکاری کامل با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه صنایع‌دستی و حمایت از هنرمندان هستیم.

یحیی رمضانی معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج نیز در این نشست گفت: استان البرز به‌عنوان ایران کوچک نام‌گذاری شده و حضور اقوام مخالف باعث شده تا شاهد وجود رشته‌های مختلف صنایع‌دستی در این استان باشیم. سفال و سرامیک تنها یک نمونه از رشته‌های صنایع‌دستی این استان است.

او افزود: استان البرز قابلیت این را دارد که با توجه به وجود فرودگاه پیام، به قطب صادراتی تبدیل شود. ما آماده همکاری با معاونت صنایع‌دستی و حمایت از تولید و صادرات صنایع‌دستی هستیم.

رمضانی با اشاره به روستای گلستانک اضافه کرد: در این روستا ۷۰ نفر در رشته تولید سفال و سرامیک فعال هستند و توجه به این هنر و حمایت از هنرمندان این رشته می‌تواند باعث تولد یک لالجین دوم در کشور شود.

فرماندار ویژه کرج خاطرنشان کرد: این هنر باعث ایجاد اشتغال در روستای گلستانک شده و به معیشت مردم روستا کمک کرده است. 

در این نشست پرونده‌های ۷ شهر و روستا از ۴ استان کشور بررسی شد و مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌های آذربایجان شرقی، یزد، البرز و خراسان جنوبی، فرمانداران و مدیران محلی، اعضای شورای شهر، استادکاران و پیشکسوتان رشته‌های صنایع‌دستی به برسی نظرات خود پرداختند.

این پرونده‌ها با حضور رئیس و اعضای شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند گرفت و در صورت تصویب به‌عنوان شهر یا روستای ملی، در هفته صنایع‌دستی و روز جهانی صنایع‌دستی ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403030900453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha