عملیات اجرایی رفع خطر محوطه امام‌زاده علی(ع) شهرستان چرام آغاز شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان چرام از آغاز عملیات اجرایی رفع خطر محوطه امام‌زاده علی(ع) در این شهرستان خبر داد.

به گزارش میراث‌آریا، پویا سلیمی‌فر امروز نهم خرداد ماه ۱۴۰۳ در بازدید از عملیات اجرایی این پروژه، گفت: بهسازی و مرمت اضطراری محوطه بیرونی ساختمان بقعه امام‌زاده علی(ع) در دستور کار جدی این اداره است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان چرام بیان کرد: محوطه بیرونی این بنای تاریخی به دلیل بارش‌های اخیر دچار رانش شده، به همین علت بهسازی اضطراری آغازشده است.

او تصریح کرد: مرمت این مکان مقدس با همکاری اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان، فرمانداری ش بقعه متبرکه امامزاده علی(ع) در دوره صفویه ساخته‌شده و در سال ۱۳۵۶ به ثبت ملی رسیده است.

این مکان مقدس در مسیر جاده یاسوج، باغچه، سادات به چرام و در روستای سادات بخش سر فاریاب شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

بر اساس اطلاعات موجود، بنای اصلی این امامزاده مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری قمری در دوران سلجوقی بوده و در سال ۱۲۱۱ شمسی توسط استادکاران اصفهانی تعمیر و مرمت‌شده است.

بنای امامزاده حکایت از قدمت تاریخی بیش از ۷۰۰ سال دارد و سلسله شجره این امامزاده به امام جواد(ع) امام نهم شیعیان می‌رسد، از سال ۱۳۶۲ تولیت امامزاده علی(ع) توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه و میراث‌فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد و هیات امنای انتخابی توسط مردم و قبل از سال ۱۳۶۲ توسط خود خادمان بومی منطقه امورات آن رسیدگی می‌شد.

شهرستان چرام و هیات امنای این بقعه انجام می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 1403030900454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha