تبدیل قبرستان تاریخی جوی هُرهُر به محور گردشگری مذهبی و معنوی

استاندار یزد با بیان اینکه قریب به ۱۰۰ مجتهد شیعه در قبرستان تاریخی جوی هُرهُر آرمیده‌اند، گفت: این مجموعه می‌تواند تبدیل به محور گردشگری مذهبی و معنوی و محلی برای برگزاری مجالس دینی و مذهبی شود.

به‌گزارش میراث‌آریا، استاندار یزد هم‌زمان با روز ۱۵ خردادماه با حضور در قبرستان تاریخی جوی هُرهُر یزد، به بررسی آخرین وضعیت اجرای طرح سامان‌دهی این مجموعه مذهبی پرداخت.

مهران فاطمی استاندار یزد در جریان این بازدید، با بیان اینکه قریب به ۱۰۰ مجتهد شیعه در قبرستان تاریخی جوی هُرهُر آرمیده‌اند، گفت: این مجموعه می‌تواند تبدیل به محور گردشگری مذهبی و معنوی و محلی برای برگزاری مجالس دینی و مذهبی شود.

او با اشاره به عدم شناخت نوجوانان، جوانان و حتی برخی از طلاب از شخصیت‌های برجسته آرمیده در این قبرستان، اظهار کرد: یکی از اقدامات مورد پیگیری در این راستا می‌تواند ایجاد موزه معرفی آثار و زندگینامه علما و مفاخر و روایتگری برای معرفی علما باشد.

فاطمی در همین خصوص ادامه داد: این‌گونه اقدامات، گامی ارزشمند در راستای معرفی علمای بزرگ یزد به نسل جوان و آگاهی این نسل از سابقه دینی، مذهبی و هویتی خود خواهد بود.

استاندار یزد در ادامه بابیان اینکه علما و شخصیت‌های بزرگ، اعتبار و گنجینه‌های هر ملت هستند، اضافه کرد: عدم رسیدگی به قبرستان تاریخی و مذهبی جوی هُرهُر در طی سالیان گذشته، سبب نارضایتی مردم و به‌تبع آن، مطالبه سامان‌دهی این مجموعه شده بود.

او به آغاز عملیات مرمت و بازسازی این مجموعه از کمتر از یک‌ساله گذشته اشاره و از اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده در این مجموعه قدردانی کرد.

گورستان تاریخی جوی هرهر با مساحتی بالغ بر ۵۲هزار مترمربع، در محله جوی هرهر و در حریم ثبت جهانی یزد قرار گرفته که شکل و نوع ساختمان‌های موجود در این قبرستان بازگوکننده معماری قاجار پهلوی است.

در این مزار که افراد برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی را در خود جای‌ داده است، اموات مسلمانان و یهودیان دفن شده که ورودی قبرستان مسلمانان در ضلع شمالی و ورودی قبرستان یهودیان در ضلع جنوبی قرار دارد.

این اثر تاریخی در سال ۱۳۹۹ با شماره ۳۳۱۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1403031600722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha