رونق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و دستاوردهای دولت شهید آیت‌الله رئیسی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی در خصوص خدمات دولت شهید جمهور گفت: شهید آیت‌الله رئیسی مرد میدان و دغدغه‌مند حل مسائل کشور بود و توجه وافری به مقوله میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داشت.

به‌گزارش میراث‌آریا، هادی شاه‌وردی روز شنبه ۱۹ خردادماه ۱۴۰۳ بیان کرد: در مدت سه سال رئیس‌جمهوری آیت‌الله رئیسی تلاش زیادی برای توسعه و آبادانی کشور در حوزه‌های مختلف انجام شد و ایشان به استان خراسان جنوبی تعلق خاطر خاصی داشتند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی با بیان این‌که رویکرد دولت شهید سیدابراهیم رئیسی گردشگری‌محور بود، گفت: یکی از اولویت‌های رئیس‌جمهوری شهید، توسعه گردشگری و صنایع‌دستی استان بود.

او ابراز امیدواری کرد که رویکرد شهید سیدابراهیم رئیسی را در دولت‌ بعدی نیز شاهد باشیم تا توسعه زیرساخت‌های گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار در استان ادامه داشته باشد.

رونق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و دستاوردهای دولت شهید آیت‌الله رئیسی

ثبت ۶۶ اثر استان در فهرست میراث‌ملی کشور و ۴ اثر در فهرست میراث جهانی و یک پرونده در شرف ثبت جهانی

شاه‌وردی گفت: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی، ۶۶ اثر استان در فهرست میراث‌ملی کشور و چهار اثر در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به ضرورت نگهداری و حفاظت از بناهای تاریخی سطح استان، که مورد تاکید رئیس‌جمهوری نیز بود، طی این مدت، ۱۴۲ بنای تاریخی از قبیل کاروانسرا، رباط، آسباد و آسیاب آبی ،حوض انبار، حمام، قلعه، مسجد، حسینیه و تکیه، باغ و خانه تاریخی در استان مرمت شد.

او افزود: چهار کاروانسرای سرایان، ده‌محمد، خان و چهل پایه در سال ۱۴۰۲ در میراث جهانی ثبت شد و آثار ثبت جهانی خراسان جنوبی به همراه آثار جهانی بیابان لوت، قنات بلده فردوس، باغ و عمارت اکبریه، ژئوپارک طبس و روستای خراشاد به ۹ اثر رسید و یک پرونده مشتمل بر ۱۷۱ تعداد آسباد تکمیل و برای بررسی و حضور ارزیابان به وارزتخانه ارسال شده است.

شاه‌وردی ادامه داد: در این مدت ۲۲ اثر تاریخی در استان تعیین حریم شد که هدف از ایجاد حریم در بناها و آثار تاریخی را حفاظت و ارزش گذاشتن و جلوگیری از مخدوش کردن منظر آنها است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: در خردادماه سال ۱۴۰۲ عملیات اجرایی موزه بزرگ خراسان جنوبی در مساحت ۳هزار مترمربع آغاز شد.

او بیان کرد: طی دولت شهید آیت‌الله رئیسی شاهد مشارکت حداکثری مردم در احیای بناهای تاریخی بودیم که ان‌شاءالله احیای این بناهای تاریخی با تعامل و همکاری همه بخش‌های میراث‌فرهنگی و مشارکت حداکثری مردم نتایج خیلی خوبی دربرخواهد داشت.

رونق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و دستاوردهای دولت شهید آیت‌الله رئیسی

صدور ۱۳۱ موافقت اصولی گردشگری با ۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوص در خراسان جنوبی

شاه‌رودی از صدور ۱۳۱ موافقت اصولی برای ساخت تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد و ۴۶۳ میلیون و ۹۵۷ هزاری ریالی در استان در دولت شهید آیت‌الله رئیسی خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: برای گسترش زیرساخت‌های اقامتی و گردشگری در استان این اداره‌کل همکاری خوبی با سرمایه‌گذاران در زمینه صدور موافقت اصولی به خصوص در زمینه اقامتگاه بوم‌گردی، هتل، مجتمع‌های گردشگری اقامتی و ... دارد.

او با اشاره به وجود ۲۳۸ تاسیسات گردشگری فعال در استان گفت: طی سه سال گذشته ۵۰ پروانه بهره‌برداری و فعالیت انواع تاسیسات گردشگری صادر شده است و ۵۰ مورد نیز استانداردسازی تاسیسات گردشگری و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری انجام شده است.

شاه‌وردی با اشاره به استقبال خوب علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه گردشگری از دوره‌های آموزشی گفت: طی سه سال گذشته حداقل ۳۵ دوره آموزشی برای حداقل ۴۵۰ نفر از متقاضیان و علاقه مندان به صنعت گردشگری برگزار شده است و گواهینامه دوره‌های کوتاه‌مدت آموزش گردشگری برای حداقل ۴۰ نفر صادر شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی به برگزاری بیش از ۳۰ رویداد گردشگری در هر سال در سطح استان و ثبت ۱۴ رویداد در تقویم رویدادهای گردشگری کشور اشاره کرد و افزود: گسترش گردشگری رویداد محور در کنار دیگر جنبه‌های گردشگری دارای اهمیت بسیار بالایی است و این امر می‌تواند به پویایی اقتصاد به خصوص جوامع محلی و روستاهایی که ظرفیت ‌برگزاری رویدادهای گردشگری را دارند بیانجامد.

او گفت: طی این مدت ۴۵۷۸ گردشگر خارجی به استان خراسان جنوبی سفر کرده‌اند.

رونق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و دستاوردهای دولت شهید آیت‌الله رئیسی

ثبت بیش از ۲ هزار اشتغال در سامانه اشتغال در حوزه صنایع‌دستی خراسان جنوبی

شاه‌وردی از ثبت ۲۱۴۸ اشتغال در دولت شهید آیت‌الله رئیسی خبر داد و بیان کرد: در این مدت بیش از ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از محل تبصره ۱۸ پرداخت شد. این مبلغ برای ۵۲۴ طرح صنایع‌دستی در راستای حمایت از تولید، اشتغال‌زایی، ثبات اقتصادی و حفظ زنجیره ارزش پرداخت شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: صادرات چمدانی طی دو سال گذشته ۷۶۷ هزار دلار بوده است.

او از تجهیز ۱۱ مرکز آموزش صنایع‌دستی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: سه مرکز آموزش نیز در دست احداث و تکمیل است.

شاه‌وردی بیان کرد: ۳۸۰ دوره‌ آموزشی صنایع‌دستی کوتاه‌مدت عمومی و تخصصی در خراسان جنوبی در رشته‌های مزیت‌دار استان از جمله حوله‌بافی، تراش سنگ، پخل‌بافی، خراطی سنتی، سوزن‌دوزی، گلیم بافی، پلاس بافی و سفال و سرامیک و رشته‌های کوتاه‌مدت تخصصی از قبیل حوله بافی سنتی و تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی برگزار شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی ادامه داد: طی این مدت صنعتگران استان موفق به اخذ ۲۴ نشان ملی و شش اثر استان موفق به ثبت در فهرست آثار فاخر صنایع‌دستی کشور شدند.

او از تهیه پرونده دو شهر و پنج روستا برای ثبت به عنوان ثبت شهر و روستای ملی و جهانی صنایع‌دستی خبر داد و گفت: این پرونده‌ها برای تایید نهایی به وزاتخانه ارسال شده است.

شاه‌وردی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته رشته‌های صنایع‌دستی استان در شاخه کار و دانش طی سه سال گذشته در ۹ کلاس راه‌اندازی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی بیان کرد: در این مدت ۲۱۴۰ مجوز تولید کارگاهی انفرادی، ۳۴۷ مجوز کارت صنعتگری و ۳۹ مجوز تولید کارگاهی گروهی صادر شد.

او در پایان بیان کرد: ایجاد و راه‌اندازی پنج خانه‌ ترویج صنایع‌دستی، انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی برای آموزش و ترویج صنایع‌دستی، تدوین نرم‌افزار بانک اطلاعاتی صنعتگران صنایع‌دستی در شهرستان بیرجند، تدوین جزوه آموزشی مقدماتی و پیشرفته نساجی سنتی برای آموزش استاندارد حوله‌بافی در سطح استان، برگزاری و مشارکت در جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات صنایع‌دستی، نصب المان‌های صنایع‌دستی با همکاری شهرداری‌های استان، تولید محتوای دوزبانه از صنایع‌دستی استان به‌صورت کلیپ، بروشور و کتابچه و …، برگزاری مرحله پیش شتابدهی کوآپ استودیو ویژه هنرمندان و تولیدکنندگان برتر صنایع‌دستی استان به تعداد ۶۰ نفر، عضویت و مشارکت در هیئت اندیشه‌ورز استان با ابلاغ استاندار برای تعدادی از اعضای هیئت علمی و کارشناسان برخی دستگاه‌های مرتبط برای تدوین سندهای توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی استان، طراحی مدل و پیاده‌سازی زنجیره ارزش راهبردی تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در استان از جمله اقدامات این اداره‌کل در حوزه توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان بوده است.

رونق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و دستاوردهای دولت شهید آیت‌الله رئیسی

انتهای پیام/

کد خبر 1403031900866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha