۵ میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان ۵میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش میراث آریا، عطا حسن‌پور گفت : تپه باستانی زاغه رومشکان یکی از مناطقی است که کاخی مربوط به دوره ساسانیان را در دل خود جای داده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان اضافه کرد: دلیل اینکه به این تپه، زاغه می‌گویند این است که تمام دیوارها و کف قلعه‌ای که در زیر تپه قرار دارد، سالم است و در دو طبقه در دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی ساخته شده است.

او گفت: تمام بنای مذکور زیر خاک قرار دارد، اما سقف آن بیرون است و با کمترین هزینه می‌توانیم نسبت به کاوش آن اقدام کنیم.

حسن‌پور با بیان اینکه به محض بیرون آوردن این قلعه از خاک و خواناسازی آن، این بنابه عنوان یک کاخ 2هزار ساله بهره‌برداری فرهنگی خواهد شد، افزود: تاکنون در ایران چنین اثری وجود نداشته و می‌توان به عنوان پایلوت از این کاخ بهره‌برداری فرهنگی خواهیم کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان بیان کرد: برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این بنا را خواناسازی و مرمت کنیم.

او تصریح کرد: تپه زاغه و چیا جزو اولین آثاری است که در فهرت ثبت ملی ایران قرار دارد و  قبل از انقلاب و در دهه ۴۰ ثبت ملی شدند.

انتهای پیام/

کد خبر 1403032101051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha