اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: مجموعه اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان به عنوان کرسی است که بتواند جامعه صنایع دستی و همچین جامعه گردشگری استان را به بدنه دولت اتصال دهد.

به‌گزارش میراث‌آریا، محمدحسین ارسطوزاده شامگاه دوشنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۳ در آیین نکوداشت روز جهانی صنایع‌دستی و تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع‌دستی که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز برگزار شد، با اشاره به این‌که در استان خوزستان تنوع اقوام و اقلیم بسیاری داریم، افزود: در طول تاریخ تنوع اقوام و اقلیم باعث شده است تنوع صنایع دستی داشته باشیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان افزود: گذشتگان از صنایع بومی به عنوان وسایل زندگی استفاده می‌کردند و آمیخته شدن وسایل بومی با هنر منجر به خلق هنر صنایع‌دستی شد .

او خاطرنشان کرد: ۸۰ رشته صنایع‌دستی و دوازده‌هزار صنعتگر در سطح استان خوزستان فعال هستند.

ارسطوزاده افزود: مجموعه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان به عنوان کرسی است که بتواند جامعه صنایع دستی و همچین جامعه گردشگری استان را به بدنه دولت اتصال دهد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با بیان این‌که برنامه‌ریزی‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان در این راستا است که صاحب کار پویا و فعال باشد، اضافه کرد: از هنرمندان و صنعتگران پشتیبانی می‌کنیم و برای انجام وظیفه و امورات باهم‌اندیشی هنرمندان به عنوان گره‌گشا به راهکار می‌رسیم و بخش عمده‌ای از کار هم‌اندیشی صنعتگران و فعالان این حوزه‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

در ادامه رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی اهواز نیز گفت: تحریم‌ها و تعهد ارزی از جمله محدودیت‌های حوزه صادرات صنایع‌دستی است که برای صادرکنندگان مانع ایجاد کرده است.

هادی شرفی درخصوص موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان بیان کرد: این موضوع قرار بود برای صنعتگران عملی شود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

او از تنوع قومی به عنوان ظرفیتی قابل توجه یاد کرد که باید به درستی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه صادرات صنایع دستی از ارزش افزوده بالایی برخوردار است، ادامه داد: باید از دانش تجار برای کمک به صادرات صنایع دستی استفاده شود.

او استانداردسازی، حفظ بازارهای قدیمی، شناسایی بازارهای جدید و... را از جمله موارد مهم و کمک‌کننده در حوزه صادرات صنایع دستی بر شمرد.

شرفی در ادامه بر فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب برای توسعه صادرات صنایع دستی که منجر به افزایش تولید می‌شود و شبکه‌سازی صنعتگران در راستای حفظ سود و نظارت دقیق بر محصولات تأکید کرد.

رییس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی اهواز استفاده از ظرفیت‌ اتاق‌های مشترک برای کمک به صنعتگران را مهم خواند و عنوان کرد: از این راه می‌توان صنایع دستی خوزستان را در بازارهای جهانی بیشتر عرضه کرد.

در پایان این آئین باحضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از نسرین رحمانی، گلی کیانی‌چهارگلیچه‌زاده، مبینا داودی، سارا یوسفی، حامد جیزان، مهان روان‌فر، محدثه کایدگپ، محترم خسروی ، مریم تخطایی‌پور، آمنه کایدگپ، حدیث باقریان‌زاده، زینت ظهیرنیا، زینب راجبی آرپناهی، قدمخیر یوسفی، عبدالرحیم فروتن، مرتضی رحیمی‌لرکی، مریم عالی‌محمودی، رضا ستارنژاد، محبوبه خسروی، پروین پورمهدیان، عصمت تیرسحر، گلبناز محمدی‌حاجی‌وند، عظیمه چراغی‌گاه ،فاطمه چراغی‌گاه، طیبه کایدخورده، اشرف نظرزاده‌وناک، بیتا فتاحی‌‍قهنویه، ماهیجان کُرد، ناهید گلی، مهتاب عسگری‌پویا، فاطمه تخته در بخش صنعتگران دارای نشان ملی تجلیل شد.

همچنین در بخش پیشکسوتان و هنرمندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی از مهدی بهروزی، غلامحسن طوبایی، اسفندیار مالک، مهر اقتدار، امین کرد، افسانه صالح‌پور، عبدالناصر چنعانی، امیر غیبی، جهان‌افروز نجونددریکوندی، رسمیه مطرودی، اردشیر دشتبان، زهرا ساکی، عباس رحیمی، عبدالحمد معظمی‌نژاد، عبدالله مکاری، زهره عباسی و شکراله قاسمی قدردانی شد.

اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان حلقه اتصال جامعه صنایع‌دستی به بدنه دولت است

انتهای پیام/

کد خبر 1403032201201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha