فعالیت ۱۴۰۰ واحد کارگاهی و خانگی سفالگری در شهر جهانی لالجین

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهر لالجین از فعالیت ۱۴۰۰ واحد کارگاهی و خانگی سفالگری در شهر جهانی لالجین خبر داد.

به گزارش میراث‌آریا، مصطفی پاشایی گفت:  ۱۴۰۰ واحد کارگاهی و خانگی سفالگری در شهر جهانی لالجین به تناسب فصول سال اشتغال مناسبی را برای شهر بدون بیکار لالجین ایجاد کرده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهر لالجین با اشاره به اینکه بیش از 5 هزار نفر از جمعیت شهر لالجین در صنعت سفالگری مشغول هستند، تصریح کرد: در هفته صنایع‌دستی برنامه‌های مختلفی به همین مناسبت در شهر لالجین در حال اجراست که نقاشی روی سفال در کانون فرهنگی لالجین، نقاشی روی سفال در روستای دستجرد، استقرار گلیم بافی در ساختمان صنایع‌دستی لالجین  سه برنامه شاخص در حال اجرا در این شهر جهانی است.

او ادامه داد: لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به‌ شمار می‌رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می‌شود و بخش اعظمی از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیک‌کاری و شغل‌های وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی و خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال دارند.

پاشایی با بیان اینکه ثبت جهانی لالجین به عنوان شهر سفال ایران در سال ۹۵ نقش مؤثری در اشتغال پایدار منطقه و جذب گردشگر دوچندان و شناساندن هر بیشتر هنر سفال این‌ شهر به جهانیان داشته است، افزود: تولیدات سفال شهر لالجین علاوه بر داخل کشور به سایر کشورهای خارجی مختلف از جمله هلند صادر می‌شود و بیشترین تولیدات صادرات سفال لالجین به کشور عراق اختصاص دارد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403032301206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha