علاقه‌مند به استفاده از تجربیات فرانسه در حوزه اقتصاد دریامحور در هرمزگان هستیم 

استاندار هرمزگان با اشاره به لزوم ترسیم نقشه راه درست در حوزه اقتصاد دریا پایه گفت: علاقه‌مندیم در حوزه کلان اقتصاد دریایی از تجربیات فرانسه استفاده کنیم. 

به گزارش میراث آریا، جلسه کارگروه اقتصاد دریامحور شامگاه چهارشنبه ۲۳ خردادماه به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور وبیناری اساتید دانشگاه سوربن فرانسه و آکادمی ژئوپولیتیک فرانسه با حمایت وزارت امور خارجه و سفارت ایران در فرانسه برگزار شد. 

استاندار هرمزگان در این جلسه با اشاره به موقعیت خاص و استراتژیک ایران اسلامی در جهان و اتصال آن از شمال به دریای کاسپین و از جنوب به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، گفت: حاکمیت تاریخی ایران در قالب امپراطوری بزرگ پارس بر دریاها و نواحی دریایی در شمال و جنوب بلامنازع بوده و در برهه‌ای از تاریخ دریای خلیج فارس  دریای داخلی ایران بوده است. 

استاندار هرمزگان با اشاره به ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی هرمزگان با کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: متاسفانه علیرغم این گستره دریایی وسیع، ما هنوز استفاده ملموسی از دسترسی به دریا و آب‌های آزاد نداشته‌ایم بر همین اساس سیاست‌های نه‌گانه‌ای جهت بهره‌برداری کامل از ظرفیت دریا در دستور کار قرار گرفته است. 

او با اشاره به پتانسیل‌های خاص و ویژه دریایی ایران در خلیج فارس تصریح کرد: تنها یکی از این مزیت‌های هرمزگان در حوزه اقتصاد دریا، پهنه دریایی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی جهان است که روزانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز از آن برداشت می‌شود. 

دوستی اظهار کرد: ما به دنبال جبران ضعف تاریخی خود در بهره برداری از ظرفیت اقتصادی دریا هستیم و می‌خواهیم با بهره‌گیری از تجربیات موفق کشورهای پیشرو در این حوزه به شیوه حکمرانی دقیقی در پیشبرد برنامه‌های دریایی ذیل ۹ کلان سیاست برسیم.

استاندار هرمزگان افزود: در گام دوم پنج پیشران برای توسعه دریایی ایران مد نظر داریم این پیشران‌ها در حوزه انرژی و مواد خام، محصولات غذایی دریایی، گردشگری دریایی، کشتی‌سازی و صنایع دریایی، حمل و نقل و لجستیک است. 

او با اشاره به اینکه برای هر پیشران چندین پروژه تعریف کرده‌ایم، گفت: برای کنترل این پروژه‌ها یک واحد مدیریت پروژه ایجاد کردیم که وظیفه راهبری و تخصیص منابع به پروژه‌ها را بر عهده دارد. 

دوستی با تاکید بر راه‌اندازی نهادی برای جذب سرمایه‌گذاری، جذب ایده‌ها و نوآوری‌ها در حوزه اقتصاد دریا خبر داد و تاکید کرد: در این واحد برخی کارها مثل مشوق‌های سرمایه‌گذاری، مناطق عاری از مجوز، برگزاری همایش‌ها ترسیم شده و در کنار آن از پلتفرم‌های دانشکده‌ها و اندیشکده‌های دانش بنیان و هنرستان‌های دریایی استفاده می‌شود. 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: می‌خواهیم در مسائل کلان اقتصاد دریا از تجربیات جهانی در حوزه حکمرانی دریا، نهادسازی و شبکه‌سازی در توسعه دریا محور همچنین پوشش ریسک و اصلاحات قانونی استفاده کنیم. 

او در پایان گفت: علاقه‌مندیم در حوزه کلان اقتصاد دریایی از تجربیات موفق کشورهای پیشرو مانند فرانسه استفاده و از نظرات و پیشنهادات اساتید محترم بهره مند شویم، ما در ابتدای راه هستیم و باید نقشه راه درستی ترسیم کنیم تا در نهایت به اهداف خود در حوزه توسعه دریا برسیم. 

 در این جلسه اساتید دانشگاه سوربن فرانسه مقالات خود در حوزه اقتصاد دریا و جایگاه فرانسه در این حوزه را تشریح و عوامل موفقیت این کشور در حوزه دریایی را مطرح و همچنین نقاط ضعف را نیز بیان کردند.

علاقه‌مند به استفاده از تجربیات فرانسه در حوزه اقتصاد دریامحور در هرمزگان هستیم 

انتهای پیام/

کد خبر 1403032401304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha