خسارت زلزله به برخی بناهای تاریخی کاشمر خراسان رضوی

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشمر با اشاره به زلزله 5 ریشتری این شهرستان گفت: این زلزله خسارت‌هایی به بناهای تاریخی این شهرستان وارد کرده است.

به‌گزارش میراث‌آریا، غلامحسین محمدیان گفت: زلزله در عمق ۶ کیلومتری عمق زمین رخ داده است اما به برخی بناهای تاریخی این شهرستان خسارت وارد کرده است.  

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشمر ادامه داد: پس از زلزله مقیاس پنج ریشتری ساعت ۱۳ و ۲۴ دقیقه کاشمر، بررسی وضعیت مجموعه‌های تاریخی انجام شد که در برخی از بناها ترک‌های بزرگ و ریزش بخش‌هایی از بنا مشاهده شده است.

او تصریح کرد: کارشناسان ارزیابی دقیقی از وضعیت بناهای تاریخی انجام و خسارت‌های وارد شده به بناها را اعلام خواهند کرد.

محمدیان بیان کرد: در در بدنه، دیوار و سقف‌های مجموعه تاریخی مسجد جامع کاشمر، مدرسه حاج سلطان علما، مسجد حاجی جلال آسیب و ترک‌هایی ناشی از این زلزله مشاهده شده است.

فرماندار کاشمر در ادامه گفت:  تاکنون حدود ۱۱۵ نفر مصدوم داشتیم که ب ه‌جز ۳۵ نفر همه سرپایی بودند و مرخص شده‌اند و حال چهار نفر از مصدومان طبق گزارش‌ها مساعد نیست.

حجت‌الله شریعتمداری تعداد فوتی‌های زمین لرزه را تاکنون چهار نفر اعلام کرد و افزود: ۲ نفر هنگام فرار از مغازه‌شان براثر سقوط سردر مغازه جان باختند و دو نفر در روستای زنده‌جان کشته شدند.

مرکز شهرستان کاشمر در ۲۳۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403033001621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha