دومین جشنواره دوشان‌زنی در مازندران برگزار شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تنکابن از برگزاری دومین جشنواره دوشان‌زنی در روستای ملی سفال سلیم‌آباد تنکابن استان مازندران خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا، داریوش رحیم مشائی اظهار کرد: دومین جشنواره دوشان زنی در روستای سلیم اباد در دهکده ملی سفال جمعه یکم تیر ماه باحضور فرماندار ویژه شهرستان تنکابن و دیگر مسئولین برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تنکابن افزود: جشنواره دوشان‌زنی تنکابن به‌منظور حفظ فرهنگ اصیل بومی مردم روستای منطقه که سالها به فراموشی سپرده شده بود به همت مسئولان شهرستانی و اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان و با کمک اهالی روستا و دهکده ملی سفال، احیا شد.

او با اشاره به اجرای شیوه کاربردی دوشان‌زنی توسط خانواده‌های محبی در دهکده ملی سلیم‌آباد در این جشنواره، به برپایی ۱۵ غرفه صنایع‌دستی از دست ساخته‌های هنری هنرمندان و صنعتگران در رشته‌های گلیم، پارچه‌های سوزن‌دوزی، نمدمالی، لاک‌تراشی، زیور آلات، سفال و سرامیک، و صنایع چوبی و همچنین محصولات محلی نظیر نان و غداهای محلی، ترشی و مربا را از دیگر برنامه‌های آیت جشنواره برشمرد.

مشائی از دهکده ملی سلیم‌آباد به‌عنوان یکیازمقاصد سفر در حوزه صنایع‌دستی مازندران یاد کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌های متنوع در فضاهای گردشگری با مشارکت مردم بهترین شیوه احیا و پویایی آیین‌ها و آداب و رسومی است که یا فراموش شده و یا در حال منسوخ شدن است.

انتهای پیام/

کد خبر 1403040200042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha