ثبت ۳ درخت و یک غار در سپیدان در فهرست ملی میراث طبیعی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از آماده‌سازی پرونده تفرجگاه چله گاه در شهرستان سپیدان برای ثبت در فهرست ملی میراث طبیعی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۴ پرونده میراث طبیعی در این شهرستان شامل ۳ درخت و یک غار در فهرست ملی قرار گرفته است.

به گزارش میراث آریا، محمد ثابت اقلیدی امروز سوم تیرماه به تعدد و تنوع جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در شهرستان سپیدان اشاره کرد وگفت: در این شهرستان میراث طبیعی ارزشمندی قرار دارد که همواره موردتوجه گردشگران و طبیعت گردها قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: یکی از مناطق طبیعی و گردشگری در این شهرستان چله گاه است که با توجه به ظرفیت ها و ویژگی‌های که دارد هم‌اکنون پرونده ثبت ملی آن در فهرست میراث طبیعی در دست اقدام است.

او با بیان اینکه پروژه نورپردازی و روشنایی این منطقه گردشگری نیز در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: سنگ‌فرش و مسیر دسترسی گردشگران نیز در تفرجگاه چله گاه اجرا می‌شود.

ثابت اقلیدی در ادامه با اشاره به ثبت ملی ۴ پرونده میراث طبیعی در شهرستان سپیدان گفت: ۳ چنار کهن‌سال در محوطه امامزاده سید نورالدین علوی (ع) با قدمت نزدیک به ۸۵۰ سال و غار کنگره مینو در شش پیر در فهرست آثار ملی جای گرفته است که طبق برنامه‌ریزی‌ها امسال محوطه‌سازی درختان انجام می‌شود.

او در ادامه افزود: پرونده مرمتی ساختمان امامزاده سید نورالدین علوی (ع) که در فهرست میراث ملی هم قرار دارد به‌زودی گشوده خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین از اقدام برای ثبت ملی و مرمت پل تاریخی گچی در شهر اردکان خبر داد و اظهار کرد: قدمت این پل به دوره قاجار برمی‌گردد و در تلاشیم تا هر چه سریع‌تر این اثر تاریخی در ثبت ملی شود.

ثابت اقلیدی در ادامه سخنانش به مرمت حمام تاریخی مسجد نبی در شهر اردکان نیز اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون برای مرمت این حمام تاریخی اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان اختصاص‌یافته است که طبق پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها این اعتبار مرمتی افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

کد خبر 1403040300134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha