کشف کارگاه باستانی تولید رنگ در یونان

باستان‌شناسان با کاوش در یونان بقایای کارگاه عصر برنزی را کشف کردند که نوعی رنگ که در جهان باستان بسیار ارزشمند بود را تولید می‌کرد.

به گزارش میراث آریا، ایجاینا واقع در یونان اگرچه جزیره‌ای کوچک است‌ اما تاریخچه غنی دارد که قدمت آن به هزاران سال قبل می‌رسد. سکونتگاه اصلی این جزیره که با نام کولونا شناخته می‌شود، در سواحل شمال غربی این جزیره و در عصر برنز پیشین تاسیس شد و با استفاده از سنگ مستحکم شد.

این مکان از حوالی سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد، دوران شکوفایی فرهنگی و اقتصادی را تجربه کرد و یافته‌هایی از جمله گورهای مجلل، سرامیک‌های مینوسی و زیورآلات طلا گواهی بر این مسئله هستند.

در نتیجه کاوش اخیری که توسط محققان دانشگاه زالتسبورگ انجام شد، مشخص شد که این سکونتگاه ماقبل تاریخ همچنین محل تولید نوعی رنگ ارغوانی که به عنوان ارغوانی امپراتوری شناخته می‌شود و زمانی از ارزش بسیار بالایی برخوردار بود،‌ نیز بوده است.

کاوش در دو ساختمان متعلق به میسنی‌ها به کشف  ۶ تکه سفال منجر شد که در حقیقت بقایای ظرف حاوی رنگدانه‌هایی است که هنوز سالم باقی مانده‌اند. پس از آزمایش و مقایسه این رنگدانه‌ها با نمونه‌های ارغوانی امپراتوری موجود، مشخص شد که رنگ از نظر کمی و کیفی مشابه است.

کشف کارگاه باستانی تولید رنگ در یونان

همچنین در این مکان یک گودال نیمه‌پُر از پوسته خردشده حلزون دریایی بلینوس برندریس پیدا شد. در میان خرده‌های صدف‌های حلزون، سه سنگ به اندازه مشت نیز وجود داشت که احتمالا برای کوبیدن صدف نرم‌تنان بر روی یک سنگ آسیاب استفاده می‌شد. کشف بقایای استخوان‌های سوخته حیوانات همچنین این فرضیه را مطرح می‌کند که ممکن است، در جریان تولید این رنگ مراسم‌های آیینی نیز اجرا شده باشد.

با توجه به زمان‌بر بودن فرآیند تولید این رنگ، ارغوانی امپراتوری ارزش بسیار بالایی داشت و گفته می‌شود ارزش آن سه برابر وزن آن در طلا بوده است. در طول عصر برنز، از آن برای موارد مختلفی از نقاشی گرفته تا شنل استفاده می‌شد.

باستان‌شناسان بر اساس یافته‌های خود در کولونا به این نتیجه رسیدند که یک کارگاه رنگ‌سازی را کشف کرده‌اند.

انتهای پیام/

کد خبر 1403040300140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha