به گزارش ميراث آريا (CHTN)و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه اين سازمان ، در جريان نشست مشترک هيأت‌هاي ايراني و چيني تفاهمنامه‌ توسعه همکاري‌هاي دو کشور در حوزه‌هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري امضا مي‌شود.

تأسيس مرکز مطالعات راه ابريشم، توسعه روابط ايران با مرکز ميراث فرهنگي، تبادل هيأت‌هاي کارشناسي، فعاليت در زمينه‌هاي باستان‌شناسي، مرمت، ابنيه و بافت و گردشگري از مهمترين سرفصل‌هاي مذاکره‌هاي طرفين خواهد بود.

اين ديدار در پي حضور هيأت چيني طي سال گذشته و مذاکرات صورت‌گرفته به دعوت هيأت چيني صورت مي‌گيرد.

ديدار با معاون وزير فرهنگ، مدير کل ميراث فرهنگي، رئيس سازمان ملي گردشگري، بازديد از دانشگاه پکن و شهرهاي چنگ‌دو و شانگ‌هاي و ديدار با اساتيد باستان‌شناسي از جمله برنامه‌هاي اين سفر است.

رئيس پژوهشکده باستان‌شناسي و پژوهشکده ابنيه و بافت از ديگر اعضاي اين هيأت محسوب مي‌شود.

بر اين اساس، کشور چين گاهي به گونه‌اي يکپارچه و گاهي به مانند چند کشور جدا از هم بود و همواره همسايگاني همچون مغولان به اين سرزمين تاخته و بر آن چنگ انداختند.

رژيم چين پس از انقلاب مردمي از پادشاهي به جمهوري نيز از هجوم در امان نماند و از سوي ژاپني‌ها مورد تاخت و تاز قرار گرفت. با پايان جنگ جهاني دوم هجوم ژاپني‌ها پايان يافت ولي جنگ داخلي ميان هواداران ژنرال چيان کايچک و مائوتسه تونگ بالا گرفت که سرانجام به پيروزي هواداران مائو انجاميد. از آن پس به امروز چين به گونه کمونيستي تا گردانده مي‌شود.

چين بيش از يک ميليارد و 280 نفر جمعيت دارد. پيشينه مردم چين از نژاد زرد است و به زبان ماندارين(چيني) صحبت مي‌کنند. جز چيني‌ها، تيره‌هاي ديگري نيز در اين سرزمين پهناور همچون مغول‌ها، تبتي‌ها و ... شماري از تاجيکان زندگي مي‌کنند. در اين کشور دين‌هاي کنفسيوس، بودا، تائوئيسم، اسلام و آيين ترسايي رواج دارند.

M/115


انتهای پیام/

کد خبر 1386061475