\"کيانوش تکلو \"سرپرست حقوقي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران با بيان اين مطلب به ميراث آريا( CHTN) گفت: پرونده تخريب مسجد سلمان در شعبه 11 مجتمع قضايي شهيد محلاتي در حال رسيدگي است.

وي افزود: بازپرس شعبه دستور تحقيق و شناسايي عوامل تخريب را به مأموران کلانتري 114 قياسي‌داد، داده است.

به گفته تکلو، هم‌اکنون مأموران کلانتري مشغول تحقيق و شناسايي اعضاي هيأت امنا و معرفي آن به دادگاه هستند.

مسجد سلمان تهران در حالي‌که تنها نزديک به يک ماه از ثبت آن در فهرست ميراث ملي مي‌گذرد توسط هيأت امناي اين مسجد تخريب شد.

اين مسجد که در خيابان 17 شهريور بالاتر از ميدان خراسان، بين کوچه تشکري و فريدوند قرار گرفته، در تاريخ 3/3/1386 به شماره ثبتي 16169 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.

چندي پيش اعضاي هيأت امناي مسجد سلمان از اداره اوقاف شرق تهران مجوزي را براي مرمت ضلع شمالي مسجد که شامل سرويس‌هاي بهداشتي است، خواستار شده بودند، ضمن آنکه درصدد بهسازي قسمت‌هاي جنوبي بودند که به دليل وجود آثار ارزشمند اداره اوقاف شرق تهران به اعضاي اين هيأت يادآور شد که بايد مجوز مرمت را از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران دريافت کنند.

اعضاي هيأت امنا مدعي هستند که مجوز تخريب را از کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي دريافت کرده‌اند.

مسجد سلمان در سال 1326 توسط\" استاد لرزاده \"کارشناس معماري بناهاي تاريخي و سنتي ساخته شد و از جمله مساجدي است که مناره و گنبد نداشت، اما به لحاظ معماري اثري منحصر به فرد بوده است.

115/


انتهای پیام/

کد خبر 1386062212