پيشرفت فيزيکي در پروژه‌هاي احداث موزه در فارس

قائم مقام اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري فارس با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: خوشبختانه اين پروژه ها از پيشرفت فيزيکي مناسبي برخوردار بوده اند.

بهزاد علي ثابت افزود : يکي از پروژه ها ساخت موزه در شهرستان ني ريز است که در سال 1383 آغاز شده است و تا مرحله بهره برداري فاصله چنداني ندارد و پيش بيني مي شود در هفته دولت شاهد افتتاح اين موزه به عنوان موزه خط و کتابت باشيم.

وي در خصوص وضعيت موزه منطقه اي فارس و پروژه باغ موزه مشاهير نيز گفت : اين پروژه پس از اتمام مطالعات و طراحي و تصويب در کمسيون ماده 32 در زميني به مساحت 8/2 هکتار در دست اجرا است که با اعتباري بيش از 20 ميليارد ريال از زمين هاي مورد نظر جهت احداث موزه تملک و خريداري شد .

علي ثابت ادامه داد: هم اکنون نيز نقشه هاي معماري توسط مشاور تهيه شده است و آزمايشات مکانيک خاک نيز انجام و در اختيار مشاور قرار داده شده است .

وي گفت : مشاور طرح نقشه هاي فاز 2 و برآورد ريالي پروژه را تهيه و مراحل انجام مناقصه پروژه مذکور درحال انجام است .

اين مقام مسئول در ادامه به احداث اکو موزه عشاير در فارس اشاره کرد و گفت : نقشه هاي معماري توسط مشاور تهيه شده و پروژه در مرحله آزمايش مکانيک خاک است . تاکنون بيش از 4 ميليارد ريال اعتبار به پروژه اختصاص يافته است .

وي به احداث موزه در شهرستان آباده اشاره کرد و گفت : اين موزه نيز که در زميني حدود 2100 متر مربع با اسکلت بتني در حال احداث است، آماده اجراي سقف است که تاکنون بيش از 3 ميليارد ريال اعتبار صرف اجراي پروژه شده است .

قائم مقام اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري فارس در ادامه سخنان خود به احداث موزه مردم شناسي در بوانات اشاره کرد و گفت : اين موزه نيز در 2 طبقه درحال احداث است که فونداسيون آن اجرا و آماده اجراي سقف است.

علي ثابت در خصوص وضعيت پروژه احداث موزه در شهرستان نورآباد ممسني نيز گفت : خوشبختانه اين پروژه پيشرفت خوبي داشته است و در حال حاضر اجراي سقف طبقه اول و هم کف به اتمام رسيده و مرحله بعدي کار به زودي آغاز مي شود.

وي به پروژه تکميل موزه نيمه تمام پاسارگاد اشاره کرد و گفت : بناي ساختمان اين موزه که درکنار مجموعه جهاني پاسارگاد واقع شده است که به شکل نيمه تمام رها شده بود که در دستور کار سازمان قرار گرفت .

وي ادامه داد: بازنگري طرح معماري و طراحي بناهاي الحاقي ، تهيه طرح ژئوتکنيک و مکانيک خاک و خاکبرداري ساختمان‌هاي الحاقي و تهيه طرح مرمت ساختمان‌هاي قديمي و طراحي ساختمان‌هاي الحاقي موزه انجام شد .

قائم مقام ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري فارس با بيان اينکه هم اکنون مرحله مرمت بناي قديم و احداث ساختمان‌هاي الحاقي انجام مي شود ،گفت : خوشبختانه در سال‌هاي اخير در زمينه ايجاد موزه در شهرستان‌هاي فارس فعاليت هاي چشمگيري انجام و منجر به افتتاح و بهره برداري چند موزه شد چنانکه موزه اشياء تاريخي شهر تاريخي بيشاپور به عنوان يکي از موزه هاي بسيار مهم استان که مربوط به آثار دروه ساساني است و از آرزوهاي ديرينه مردم اين شهرستان بود در 2 فاز به بهره برداري رسيد .

وي افزود: اين موزه هم اکنون بازديد کنندگان بسياري دارد و موزه مردم شناسي کازرون نيز در اين شهرستان افتتاح شد.

علي ثابت افزود: ايجاد موزه مردم شناسي لارستان در حمام بناي تاريخي باغ نشاط و همچنين موزه دست بافته هاي داري در حمام وکيل شيراز و تبديل آب انبار وکيل شيراز به موزه آب از ديگر اقدامات اين اداره کل بوده است.

وي درپايان گفت : همچنين اداره کل ميراث فرهنگي استان از افرادي که اقدام به تأسيس موزه هاي خصوصي کرده اند درحد توان حمايت کرده است به طوريکه موزه مردم شناسي دوان کازرون و موزه سکه هاي تاريخي در خانه زينت الملک شيراز با حمايت هاي اين اداره کل در سال جاري در روز جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي افتتاح شدند .

علي ثابت خاطرنشان کرد: همچنين موزه سنگ و گوهر درياي نور با همکاري بخش خصوصي در شيراز راه اندازي شده است .
/104
انتهای پیام/

کد خبر 1389031716