مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان لرستان با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: قلعه تاريخي فلک الافلاک بر بلنداي تپه اي باستاني و در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است .

محمد رحمدل افزود: حريم اين بناي باشکوه از سمت شرق و جنوب غربي به رودخانه خرم آباد ، از غرب به خيابان دوازده برجي و از شمال به خيابان فلک الافلاک محدود مي شود.

وي افزود: بناي اوليه آن را به زمان شاپور اول ساساني در قرن سوم ميلادي نسبت مي دهند که به شماره 883 مورخ 10 مهرماه 1348در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

رحمدل تصريح کرد: معماري کنوني بنا ، بيانگر الحاقات فراواني است که در دوران هاي گوناگون بدان افزوده شده بيشترين اين تحولات مربوط به دوره صفويه تا قاجار است .

وي اضافه کرد: براساس مدارک تا حدود يکصد سال پيش بارويي دوازده برجي در پيرامون بناي فعلي وجود داشته ، که اکنون آثار يک برج از آن در محوطه شمال غربي قلعه ، قابل مشاهده است.

رحمدل با اشاره به اينکه وسعت تقريبي بنا 5300 متر مربع ، شامل 8 برج دو صحن و 300 جان پناه است ، اضافه کرد: ارتفاع بلند ترين ديوار تا سطح تپه 23 متر و مصالح آن از سنگ آجر ، خشت و ملات گچ و آهک است . ورودي بنا به سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربي تعبيه شده که پس از گذر از راهرو ورودي به حياط اول وصل مي شود.

وي افزود: اين اداره کل در راستاي اهداف حفاظتي و مرمتي در خصوص بناي مذکور اقداماتي نظير اجراي آبروهاي کف حياط با سنگ تراشيده شده به ضخامت 6 سانتيمتر (لاشتري )، بند کشي و تعويض آجر پشت قلعه با آجر سنتي 20 در20، اجراي قلوه سنگ در کف راهرو با بند کشي، اجراي دوباره راه پله حياط اول با عايق ايزوگام با آجر سنتي را انجام داده است .

رحمدل ادامه داد: همچنين دوباره چيني کنگره هاي تخريب شده با قوس بالاي آن با بندکشي با آجر سنتي 20 در20، مهار سازي درب ورودي قلعه (مهار سازي با چوب و اتصال به ديوار، بند کشي آجرفرش پشت بام دو حياط را نيز در دست اقدام دارد.

وي در پايان افزود: عمليات مذکور با اعتباري بيش از 250 ميليون ريال در حال انجام است .
/104


انتهای پیام/

کد خبر 1389032349