کتيبه مسجد وکيل شيراز به جايگاه خود بازگشت

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: از زمان سرقت اين کتيبه پيگيري اين موضوع به دستور رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و استانداري فارس در برنامه‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قرار گرفت .

محمد رضا بذرگر افزود: با پيگيري نيروي انتظامي استان فارس و يگان حفاظت اين اداره کل اين کتيبه سنگي در يکي از شهرستان‌هاي استان کشف شد و هم اکنون در اختيار يگان حفاظت اين اداره کل قرار دارد .

ياد آور مي شود ؛ مسجد وکيل شيراز در مجموعه بناهاي زنديه، در کنار بازار وکيل و حمام وکيل در مرکز اين شهر قرار دارد.

اين بنا يکي از بناهاي زيبا و بسيار مستحکم دوره زنديه است که از لحاظ هنري و معماري از اهميت زيادي برخوردار است و به دستور کريم خان ساخته شده‌است.

طرح اين مسجد دو ايواني بوده و داراي دو شبستان جنوبي و شرقي است. شبستان جنوبي با ستون‌هاي سنگي يکپارچه و مارپيچ از شاخصه‌هاي معماري ايراني و از مناطق ديدني اين مسجد به شمار مي رود که داراي ۴۸ ستون سنگي يکپارچه است.

کتيبه‌ي تاريخي مسجد وکيل شيراز از جنس سنگ يشم يکپارچه در ابعاد 125 در 70 سانتي‌متر با قطر 10 سانتي‌متر در دالان ورودي مسجد نصب شده بود و آياتي از سوره توحيد و بخشي از آيت الکرسي نيز بر روي آن نقش بسته است.
/104

انتهای پیام/

کد خبر 1389060158