نمايش منشور کوروش فرصتي براي شناسايي فرهنگ اصيل بشري است

محمدعلي رامين در گفتگو با ميراث آريا (chtn) افزود: منشور کوروش، کهن‌ترين سند موجود در بين تمدن‌هاي بشري از منظر توحيدي است که به قيمت تمام ارزش‌ها و کرامات انساني که فرهنگ‌هاي گذشته ميراث دار آنها بودند ارزش دارد.

وي با بيان اينکه منشور کوروش گزيده‌اي از آرمان‌هاي الهي و انساني اشاره شده در رسالت پيامبران الهي است، گفت: اين منشور سرمايه‌ و ميراث پدران جامعه بشري براي آيندگان جامعه بشري است که بايد مورد حرمت و مراقبت تمام جوامع قرار گيرد.

اين مقام مسئول با اشاره به پاسداشت حرمت انسانها در تمام طول تاريخ با شکوه ملت ايران بيان داشت: ملت ايران، امروز نيز حق دارد تجلي‌گاه ارزش‌هاي انساني باشد و در برابر بي‌حرمتي‌ها و ناسپاسي‌هاي برخي از سردمداران سلطه در جهان عليه بشريت از حرمت‌ها و مقدسات پيروان اديان الهي پاسداري کند.

وي بزرگداشت منشور حقوق بشر ايرانيان خداپرست را پاسخي شايسته به حرمت‌شکني صهيونيست‌ها در آمريکا دانست و بيان داشت: جامعه کنوني و جوامع آينده بشري نيازمند آثار موزه‌هاي جهان به عنوان باقي‌مانده‌هاي فرهنگ اصيل بشري هستند که بايد به عنوان سرمايه‌هاي مشترک مورد بهره‌برداري قرار گيرند.

اين مقام مسوول بر لزوم بزرگ شمردن حرمت ايرانيان، به عنوان پيش قراولان ارزشهاي انساني و پاسداران حقوق بشر تاکيد کرد و گفت: جهانيان بايد جايگاه شايسته و تاريخي ملت ايران در احياي ارزشهاي انساني را به رسميت شناخته و دربرابر آن تواضع کنند.

رامين ادامه داد؛ حتي اگر سلطه‌طلبان امروز ، حق ملت ايران به رسميت نشناسند هيچگاه از جايگاه با عظمت ملت با فرهنگ و اصيل ايرانيان خداپرست کم نحواهد شد.

وي نمايش چهار ماهه منشور کوروش، اين اثر ارزشمند در موزه ملي را فرصتي براي شناسايي فرهنگ اصيل بشري به عنوان يک حقيقت مشترک براي تمام انديشمندان جهان دانست تا در راستاي تحقق ارزشهاي انساني تلاش کنند.

رامين با اشاره به اينکه بسياري از بزرگان دين از کوروش به عنوان ذوالقرنين ياد مي‌کنند بيان داشت: اين مهم مي‌تواند حرکت نويني در بين دانشمندان مسلمان براي شناسايي ارزش هاي مشترک توحيدي ايجاد کند.

وي با بيان اينکه علاقمندان و فعالان حقوق بشر سراسر جهان مي‌توانند با سفر به ايران و برگزاري نشستهاي علمي و تخصصي با ميراث گرانبهاي ايرانيان خداپرست و تحقق حقوق بشر از هزاران سال پيش آشنا شوند گفت: به اين ترتيب، دست در دست ايرانيان خداپرست براي تحقق آرزوها و آرمانهاي مشترک بشري و پاسداري از حقوق بشر در سراسر جهان، پيماني مشترک ايجاد کرد.

معاون مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر ايجاد و زمينه‌سازي يک نوع همگرايي مشترک براي رشد فرهنگي اصيل در جوامع انساني تاکيد کرد./119

انتهای پیام/

کد خبر 1389062236