جابجايي کهن شهر نيشابور از قرن 5 تا 8

مدير پايگاه پژوهشي نيشابور در گفتگو با ميراث آريا(chtn) افزود: بررسي تأثيرات زلزله‌ها و فجايع انساني بر جابجايي استقرارها و بافت شهر کهن نيشابور، بخشي از مطالعات انجام شده از قرن پنجم تا حمله مغول را در برمي‌گيرد.

ابوالفضل مکرمي‌فر اضافه کرد: در اين پژوهش عوامل تأثيرگذار در جابجايي و تخريب نيشابور چون زلزله، فجايع انساني ناشي از حملات غزها و مغول‌ها بررسي شدند.

وي نخستين جابجايي نيشابور را مربوط به زمان حمله غزها و در پي آن تخريب و غارت شهر در سال 548 هجري قمري عنوان کرد و گفت: نيشابور دوم در محل شادياخ ساخته شد.

مکرمي‌فر با اشاره به تخريب باروي شهر نيشابور، تمام قصرها و خانه‌ها در اثر حمله مغول در سال 618 هجري قمري، بيان داشت: در آن زمان به مدت هفت شبانه روز بر روي شهر آب بسته ‌شد.

به گفته اين مقام مسوول در پايگاه پژوهشي نيشابور؛ بازسازي شهر در همان محل نيشابور دوم انجام شد.

وي به زلزله يکي از عوامل مهم جابجايي شهر نيشابور اشاره کرد و گفت: بر اثر زلزله‌ سال 669 هجري قمري تمام ساختمان‌هاي بزرگ از جمله مناره مسجد جامع شهر دچار آسيب شد.

اين مقام مسوول در توضيح اين مطلب ادامه داد: پس از وقوع اين زلزله، نيشابور سوم در فاصله کمي از نيشابور دوم ساخته شد.

وي با اشاره به ويران شدن شهر به طور کامل بر اثر زمين لرزه سال 808 هجري قمري يادآور شد: در همين سال شهر نيشابور دوباره در محل کنوني خود ساخته و آباد شد. /119

انتهای پیام/

کد خبر 1389072845