تعداد اسناد شماره گذاري شده کاخ گلستان به 500 هزار رسيد

مدير مجموعه فرهنگي تاريخي کاخ گلستان در گفتگو با ميراث آريا (chtn) روند اقدامات انجام شده در مرکز اسناد تاريخي اين مجموعه را تشريح و تبيين کرد.

مسعود شريفي شمارش، جداسازي از نظر سال، جايگزين شدن شناسنامه‌هاي جديد، کامل‌تر و کم‌حجم‌تر به جاي شناسنامه‌هاي قديمي و مقوايي و جداسازي سندهاي آلوده و قارچي از سندهاي سالم را از مهمترين فعاليت‌هاي انجام شده در مرکز اسناد کاخ گلستان عنوان کرد.

اين مقام مسئول، بررسي و تعيين شکل ظاهري اسناد (برگه، طومار، دفترچه، نامه و...)، اندازه، نوع کتابت(خطي، چاپي، سنگي، و خط سياق) وضعيت مرمتي، محل نگهداري اسناد و اطلاعات ديجيتالي را از مهمترين اقدامات کارشناسان مرکز اسناد براي تهيه شناسنامه عنوان کرد.

وي هدف از اجراي اين عمليات را ارائه خدمات بهتر و سريعتر به محققان و نيز حفظ اسناد تاريخي کاخ گلستان از بروز آسيب‌هاي احتمالي عنوان کرد.

شريفي از تهيه شناسنامه براي 130 هزار سند در مرکز اسناد کاخ گلستان خبر داد و گفت: همچنين اطلاعات14 هزار و 400 سند نيز وارد کامپيوتر شده است.

وي اين اطلاعات را شامل مواردي چون؛ تاريخ، مکان، کلمات کليدي، اعلام، مهرها، جنس، مبدأ، مقصد، شماره، چکيده و اندازه سند، دوره تاريخي و نام‌هاي موجود در اسناد عنوان کرد و افزود: اين اطلاعات، مي‌تواند جوابگوي بسياري از محققان علاقمند باشد از سوي ديگر با ثبت شماره آرشيوي در داخل کامپيوتر پيدا کردن اصل سند در مخزن به راحتي امکان‌پذير خواهد بود./118

انتهای پیام/

کد خبر 1389082512