پروژه مرمت مسجد شورين همدان پيگيري مي‌شود

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان در گفتگو با ميراث آريا(chtn)، با اعلام اين خبر اظهار داشت: اين مسجد در بخش شرقي روستاي شورين واقع شده و از توابع بخش مرکزي همدان به شمار مي‌آيد.

اسدالله بيات با اشاره به اينکه روستاي شورين در پنج کيلومتري شرق شهر همدان است، ادامه داد: اين مسجد در ميان بازمانده‌هاي ديوارهاي رفيع چينه قلعه اميرافخم شوريني قرار گرفته است.

اين مقام مسئول در ادامه گفت: در جوار مسجد شورين حمام قديمي ارزشمندي وجود دارد که هنوز فعال است.

به گفته مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان اين مسجد شامل شبستان شمالي و جنوبي است و از بناهاي دوران قاجاريه محسوب مي‌شود.

وي با تأکيد بر اينکه مسجد مذکور داراي پلان مستطيل شکل به ابعاد 25 در 68 متر است، افزود: حوض‌هاي به کار رفته در معماري مسجد اغلب يکسان هستند.

بيات در خصوص برنامه‌هاي مرمتي در نظر گرفته شده براي اين بنا تصريح کرد: مرمت و بازسازي يک دهنه چشمه طاق شبستان شمالي به علت فرسودگي و شکسته شدن در دستور کار قرار دارد.

مدير کل ميراث فرهنگي همدان پاکسازي محوطه بنا از الحاقات، مرمت بدنه‌هاي فضاي داخلي در شبستان‌هاي جنوبي و شمالي و کف سازي اين فضا را از ديگر عمليات مرمتي در مسجد شورين دانست و يادآور شد: در اين پروژه حجره‌هاي داخلي بنا نيز مرمت مي‌شود.

112/

انتهای پیام/

کد خبر 1389082528