آب انبار سيجاوند خواف مرمت شد

به گزارش ميراث آريا(chtn) و به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي علي محمدي با بيان اين مطلب افزود: آب انبار سيجاوند با مشارکت دهياري و شوراي اسلامي شهرستان خواف با اعتباري بالغ بر 150 ميليون ريال مرمت شد که به عنوان مرکز آموزش صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي روستا استفاده خواهد شد.

وي افزود: اين آب انبار داراي ايوان و پلکان ورودي، مخزن و پنجرهاي مشبک است و از مصالح آجرهاي سنتي، قلوه سنگ و ساروج در ساخت آن استفاده شده است.

محمدي ادامه داد: اين آب انبار که در ابتداي روستاي سيجاوند و در فاصله 50 کيلومتري شمال شهر خواف قرار دارد مربوط به دوران تيموري است و به شماره 8740 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

مسوول نمايندگي ميراث فرهنگي خواف در ادامه بيان کرد: زير ساخت‌هاي گردشگري مسجد ملک زوزن شامل انتقال آب آشاميدني و برق به مساحتي حدود يک هزار و 100 متر، احداث سرويس بهداشتي و نصب تابلوهاي راهنما با اعتباري بالغ بر 18 ميليون تومان ايجادشد.

وي تصريح کرد: ا ين مسجد تاريخي که از شاهکارهاي معماري عصر سلجوقي تا خوارزمشاهيان است در بخش جلگه زوزن، نزديک روستاي زوزن و در فاصله 60 کيلومتري جنوب غرب شهر خواف واقع و به شماره 340 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.


111/انتهای پیام/

کد خبر 138911089