رونمايي از تنديس فردوسي و خيام در موزه سارايوو

به گزارش ميراث آريا(chtn)، همزمان با برپايي هفته فرهنگي ايران در بيست و هفتمين فستيوال جهاني زمستاني سارايوو (سارايوسکازيما)، تنديس حکيم ابوالقاسم فردوسي ساخته استاد افشين اسفندياري با حضور مديران ارشد فرهنگي ايران در موزه شهر سارايوو بوسني و هرزگوين در تاريخ 15 فوريه برابر با 26 بهمن ماه به مناسبت ثبت هزاره شاهنامه در يونسکو رونمايي شد.

اين رونمايي با برپايي نشست رسانه‌اي در موزه شهر سارايوو بوسني و هرزگوين با حضور استاد افشين اسفندياري، طراح و تنديس ساز ايراني، ابراهيم اسپاهيچ، رييس فستيوال جهاني سارايوسکازيما، حميد رضا اطمينان، رايزن فرهنگي ايران در بوسني و هرزگوين و ياسر موحدفرد، دبيرکل بنياد فردوسي برگزار شد.

همچنين در تاريخ ياد شده از تنديس خيام واقع در موزه شهر سارايوو بوسني و هرزگوين در مراسمي جداگانه رونمايي شد.

تنديس فردوسي در اندازه دو و نيم متر و سرديس خيام در اندازه يک و نيم متر با پايه در مراسم ويژه‌اي به وسيله افشين اسفندياري، سازنده آثار ياد شده به نشانه دوستي مردم ايران با مردم بوسني و هرزگوين به ابراهيم اسپاهيچ، رييس فستيوال سارايوسکازيما اهداء شد تا مديريت اين فستيوال جهاني دو اثر را در دو مرکز علمي و فرهنگي شهر سارايوو نصب کنند.

در اين مراسم از سوي رايزني ايران در بوسني و هرزگوين و بنياد فردوسي پيشنهاد شد تا بخش ويژه‌ اي با نام فردوسي براي بخش ادبي فستيوال جهاني زمستاني سارايوو در سال آينده راه اندازي شود.

نصب تنديس حکيم ابوالقاسم فردوسي به طور موقتي در موزه شهر سارايوو انجام شده و نصب آن در دانشگاه سارايوو پيشنهاد شده است./119

انتهای پیام/

کد خبر 1389112741