شناسايي و دفع آفات مجموعه فرهنگي-تاريخي نياوران

به گزارش ميراث آريا (chtn) در اين طرح انواع آفات موجود در محيط اين مجموعه که موجب آسيب رساني به بناهاي تاريخي و ميراث فرهنگي مي‌شوند شناسايي شده و طي پروژه‌اي کنترل و دفع آن‌ها توسط واحد حفاظت و مرمت مجموعه در حال پيگيري است.

آفات از مهمترين عوامل آسيب رسان به بناهاي تاريخي و ميراث فرهنگي کشورها به حساب مي‌آيند که شناسايي وکنترل آنها از حياتي‌ترين امور براي حفاظت از اين اماکن است.

طي بررسي‌هاي انجام شده در مجموعه فرهنگي-تاريخي نياوران دو دسته آفات شامل جوندگان و حشرات شناسايي شدند که شيوه مبارزه با آفات موزه اي و مورد تاييد از لحاظ علمي به منظور آسيب نرساندن به بناها آغاز شده است.

با توجه به ميزان وفور موش در محيط نياوران و اهميت کنترل جمعيت آنها، مبارزه با جوندگان آغاز شد که بر اين اساس تمامي فضاها اعم از تاسيسات اصلي و حاشيه آن، کاخ اختصاصي نياوران، کوشک احمد شاهي، کاخ صاحبقرانيه، روابط عمومي، اتاق مانيتورينگ و فضاي سبز بيروني مورد شناسايي، طعمه گذاري و تله گذاري قرار گرفت.

همچنين موش ها به دليل جويدن اجسام سخت از جمله کابل‌هاي برق، امکان بروز آتش سوزي را در مجموعه افزايش مي‌دهند که از اين رو با استفاده از ماده Capsicum اقدام به ايجاد پوشش برروي کابل‌هاي اتاق تاسيسات شد.

گفتني است براي حصول نتايج مناسب و نگهداري مجموعه عاري از جوندگان، پروژه فوق طي برنامه اي ساليانه و مدون در حال انجام است.

همچنين در پروژه مبارزه با آفات با توجه به اين که اين مجموعه، تاريخي و از ميراث فرهنگي بوده، از سموم پايروتيروييد که هيچگونه اثر مخرب از قبيل رنگبري، ايجاد لکه، تغيير ماهيت، خوردگي سطوح، ايجاد بوي شديد و مسموميت براي پرسنل مجموعه و بازديد کنندگان ندارد استفاده شده است.

در پروژه مبارزه با حشرات، کليه سيستم هاي فاضلاب، رايزرها و منحول ها توسط سموم ياد شده محلول پاشي شده و همچنين درون تمامي منحول‌هاي مجموعه با استفاده از دستگاه فاگر سم به حالت تعليق درآمده تا ماندگاري آن چندين برابر شود.

درون تمامي آبدارخانه‌ها نيز براي مبارزه با سوسري از ژل هاي Max force استفاده شده است و چنانچه در محيط گزارشي مبني بر وجود مگس ارائه شود با استفاده از ماده‌اي که داراي خاصيت Sex Attractive است با روش Painting اقدام به علامت گذاري و معدوم کردن مگس‌ها مي‌شود. /122

انتهای پیام/

کد خبر 1389120129