موزه چاي در نوروز 90 بازگشايي مي‌شود

به گزارش ميراث آريا (chtn) سيد مهدي مير صالحي افزود : مرمت اين موزه در دو بخش داخلي و نماي بيروني صورت مي‌گيرد و اميدواريم تا پايان سال جاري به اتمام رسيده و تا تعطيلات نوروزي براي بازديد عمومي مهيا شود.

به گفته اين مقام مسؤول اين فصل از مرمت زه‌کشي و مقاوم سازي ساختمان بنا و.. را شامل مي‌شود.

وي همچنين به مرمت مقبره شيخ زاهد اشاره کرد و گفت : اين کار به تازگي آغاز شده و در اين فصل از مرمت بازسازي کاشيکاري گنبد اين بنا و سقف سفالي آن پيگيري مي‌شود.

اين مقام مسؤول گفت : قرارداد مرمت سقف با پيکانکار مربوطه منعقد شده و به 90 ميليون تومان اعتبار نياز دارد.

مقبره تاج‌الدين ابراهيم ملقب به شيخ زاهد گيلاني اثر تاريخي مربوط به سده هشتم هجري است که در جاده لاهيجان به لنگرود و در ۳ کيلومتري لاهيجان در روستايي به نام شيخانبر قرار گرفته است.

اين اثر به شماره 824 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.بناي بقعه ياد شده داراي دو اتاق مربع و مستطيل شکل در کنار هم بوده و در اطراف نيز ايوان هاي بزرگي ساخته شده است. ديوارهاي ايوان‌ها تا ارتفاع ۱۱۵سانتي متر با کاشي کاري هفت رنگ عصر قاجار تزيين شده است .
1
ساختمان موزه تاريخ چاي لاهيجان نيز منتسب به آقا محمدخان قاجار قوانلو ملقب به کاشف‌السلطنه و مشهور به چايکار است. او نخستين فردي است که کشت چاي را در ايران رواج داد و به همين دليل \"پدر چاي ايران\" خوانده مي‌شود. بنا بر وصيتش او را بر تپه‌هاي چاي در لاهيجان به خاک سپردند .در همان مکان آرامگاهي به پا شد که اکنون موزه چاي ايران است./122

انتهای پیام/

کد خبر 1389120727