مرمت و مطالعه قلعه منوجان ادامه دارد

«نادر عليدادي سليماني» در گفت‌وگو با ميراث آريا (chtn) با بيان اين مطلب اظهار داشت: طرح مرمت، مطالعه و احياي قلعه تاريخي منوجان که از ابتداي اسفندماه سال 90 با خاک‌برداري و پيگردي حصار در ضلع شمالي و شمال غرب قلعه آغاز شده بود، امسال نيز بدون وقفه ادامه خواهد يافت.

وي تصريح کرد: در نتيجه خاک‌برداري، بخش‌هاي قابل توجهي از حصار ضلع شمال غربي و شمال قلعه منوجان که طي سده‌ها زير آوار مدفون بود، پيگردي و آشکار شد.

به گزارش ميراث آريا، اين مقام مسوول ادامه داد: در خاک‌برداري‌هاي مذکور قطعات شايان توجهي از سفال‌هاي دوره‌هاي مختلف تاريخي، سکه و ديگر اشياي فرهنگي به دست آمد که باستان‌شناسان را با ادوار استقراري قلعه آشنا مي‌کند.

وي افزود: قديمي‌ترين نمونه‌هاي سفال به‌دست آمده مربوط به قرن چهارم هجري قمري است که هسته اوليه قلعه را به اين دوره تاريخي نسبت مي‌دهد؛ هرچند وجود قطعاتي از سفال در خاک‌برداري‌هاي يادشده ممکن است شکل‌گيري قلعه منوجان را به پيش از اسلام برساند.

مدير پايگاه باستان‌شناسي جيرفت در پايان گفت: همزمان با پيگردي‌هاي ياد شده، مرمت و استحکام‌بخشي حصار قلعه به مرحله اجرا گذاشته شد که از پيشرفت درخور توجهي نيز برخوردار است.
ب/102

انتهای پیام/

کد خبر 1391012421