عبور خطوط ريلي از ديوار گرگان با کنترل ميراث فرهنگي

به گزارش ميراث آريا(chtn) اين خط ريلي بين‌المللي که گرگان را به آسياي مرکزي متصل مي‌کند، پس از انجام عمليات کاوش نجات بخشي، از ديوار تاريخي گرگان عبور خواهد کرد.

هرچند در اين ميان برخي بدون اطلاع از عمق فعاليت‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و تنها با بسنده کردن به اخبار سطحي سعي در ناديده گرفتن تلاش ميراث‌بانان دارند اما بي‌ترديد اين گونه اقدامات خدشه‌اي در ادامه روند اقدامات مثبت اين سازمان نخواهد داشت.

اختصاص 600 ميليون ريال اعتبار به اجراي پروژه کاوش نجات‌بخشي 38 متر از اين ديوار تاريخي که خط ريلي از آن عبور خواهد کرد خبري است که معاون ميراث فرهنگي استان گلستان آن را اعلام کرده است.

«حميد عمراني رکاوندي» در گفت‌وگو با ميراث‌آريا(chtn) مي‌افزايد: اين عمليات با اخذ مجوز از پژوهشکده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در مدت 2 ماه انجام مي‌شود.

اين مقام مسوول با اشاره به راه‌آهني که گرگان را به آسياي مرکزي متصل مي‌کند و در قسمت شمال ـ جنوب ديوار تاريخي گرگان را قطع مي‌کند، يادآور مي‌شود: اين مسير 38 متري پس از مستندنگاري و کاوش نجات‌بخشي در شوراي فني مصوب شده و براي ايجاد خطوط ريلي استفاده مي‌شود.

وي تصريح مي‌کند: داده‌هاي باستاني اين منطقه پس از انجام کاوش‌ها جمع‌آوري خواهد شد.

عمراني‌رکاوندي مي‌گويد: ايجاد اين خط ريلي يک پروژه بين‌المللي است که بايد انجام شود، بي‌ترديد اين اقدام هيچ آسيبي به ارزش‌هاي تاريخي و فرهنگي ديوار گرگان وارد نمي‌کند.

اين مقام مسوول گفت: تلاش تمامي مسوولان سازمان ميراث فرهنگي حفاظت و حراست از آثار تاريخي و فرهنگي است چراکه اين مسووليت خطير جزء وظايف ايراني است.

در هر حال آنچه مسلم است اجراي پروژه‌هاي عظيم و بين‌المللي علاوه بر زمانبر بودن هزينه‌هاي بسياري نيز دارد که متوليان امر بايد با توجه به تمامي جوانب و ابعاد، مناسب‌‎ترين گزينه را انتخاب و اجرا کنند.
ص/119

انتهای پیام/

کد خبر 1391021847