آغاز مرمت 11 خانه تاريخي در شهر خوسف

به گزارش ميراث آريا(chtn)، به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي، مسوول نمايندگي ميراث فرهنگي خوسف گفت: اين اقدام در راستاي حفظ و صيانت از مواريث فرهنگي و به منظور جلوگيري از تخريب آثار باارزش تاريخي که اکثراً شامل خانه‌هاي تاريخي است صورت مي‌گيرد.

«محمدرضا ملاکي» با بيان اين که اکثر اين خانه‌ها در بافت تاريخي خوسف و خور واقع شده و داراي مالک خصوصي هستند، افزود: در اين مرحله مرمت بناهايي که مالکان آن تفاهمنامه دو جانبه با اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري امضا کرده‌اند، آغاز شده است.

وي خاطرنشان کرد: نحوه تنظيم قرارداد به اين صورت است که 50 درصد هزينه مرمت بنا به عهده مالک و 50 درصد باقيمانده را اداره کل ميراث فرهنگي تقبل مي‌کند؛ بنابراين مالکاني که تا کنون موفق به امضاي تفاهم‌نامه نشده‌اند مي‌توانند به نمايندگي اداره کل ميراث فرهنگي در شهر خوسف مراجعه و فرم‌هاي مربوطه را پر کنند تا نسبت به انعقاد قراداد با آنها اقدام شود.

ملاکي ادامه داد: مصالح ساختماني موردنياز مرمت، خريداري شده و مرمت بناهاي ذکر شده از پيشرفت فيزيکي خوبي برخوردار است و پيش بيني مي‌شود کار مرمت اکثر آنها تا پايان تير ماه امسال به اتمام برسد.

خاطرنشان مي‌شود؛ شهرستان خوسف با 82 اثر ثبتي بيشترين آثار تاريخي ثبت‌شده در استان خراسان جنوبي بعد از شهرستان بيرجند را دارد.
122/

انتهای پیام/

کد خبر 1391032832