برگزاري جلسه يونسکو براي ثبت جهاني گنبد قابوس

به گزارش ميراث آريا (chtn) ، به نقل از روابط‌‌عمومي اين اداره کل، «قربان عباسي» با اشاره به اين خبر، گفت: گنبد قابوس در اين جلسه به عنوان يک اثر ارزشمند تاريخي و به عنوان نامزد ثبت جهاني مطرح مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه اين اثر ارزشمند تاريخي، به عنوان افتخار بزرگ گردشگري کشور مطرح خواهد شد، ادامه داد: ثبت جهاني اين اثر، زمينه‌هاي حضور گردشگران خارجي و داخلي را در استان بيش از پيش فراهم کرده و شاهد رونق صنعت گردشگري در اين استان خواهيم بود.

مدير کل ميراث فرهنگي گلستان، افزود: با توجه به اهميت چشمگير گنبد قابوس به عنوان يکي از شاهکارهاي کم نظير فرهنگ و تمدن اسلامي- ايراني، سازمان ميراث فرهنگي در سال ۱۳۷۹ پيشنهاد ثبت جهاني گنبد قابوس را ارائه داد و از‌‌ همان سال اقدامات و فعاليت‌هاي لازم براي تکميل پرونده ثبتي آن آغاز شد. تا اينکه در سال ۱۳۸۹ پرونده مذکور تکميل و به سازمان فرهنگي- آموزشي يونسکو تحويل شد که خوشبختانه مورد پذيرش اين نهاد بين المللي قرار گرفت.

عباسي در ادامه خاطر نشان کرد: در شهريور سال ۱۳۹۰، بناي گنبدقابوس از سوي کار‌شناسان ايکوموس (شوراي بين المللي بنا‌ها و محوطه‌هاي تاريخي) بازديد ميداني شد و در فعاليت‌هاي انجام شده براي ثبت بنا بازبيني‌هاي لازم صورت گرفت.

وي اذعان داشت: در همين رابطه جلسه عمومي سازمان يونسکو در تيرماه ۹۱ برگزار خواهد شد که اميدواريم گنبد قابوس در فهرست آثار جهاني ثبت شود.
۱۲۳/

انتهای پیام/

کد خبر 1391032863