آغاز مرمت پل تاريخي آق‌قلاي گرگان در هفته جاري

«قربان عباسي» در گفت‌و‌گو با ميراث آريا(chtn)، با اعلام اين خبر گفت: اين طرح مرمتي با بودجه‌اي در حدود 4 ميليارد ريال کليد خواهد خورد.

وي اضافه کرد: به دليل کاهش ميزان آب رودخانه گرگان رود در ماه جاري و شهريورماه، اين زمان، بهترين فرصت براي اجراي اين طرح مرمتي محسوب مي‌شود.

عباسي تصريح کرد: در جريان اجراي اين طرح مرمتي، اين پل تاريخي نورپردازي شده و سنگ فرش کف پل و پايه ها و دهانه هاي پل آق‌قلا مرمت خواهد شد.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان يادآور شد: اين پل بر رود گرگان‌رود ، در شهرستان آق‌قلعه و حدود 18 کيلومتري شمال گرگان واقع شده و از آثار دوره صفويه است .

خاطرنشان مي‌شود ،پل آق‌قلا به طول حدود 70 متر و عرض گذرگاه حدود 30/4 متر و حداکثر ارتفاع حدود 14 متر از سطح آب يکي از نمونه‌هاي منحصر به فرد معماري تاريخي در اين منطقه است . مصالح اصلي پل را، آجر و ملات گچ و آهک شکل مي‌دهد.

گفتني است، پل مزبور داراي چهار دهانه با طاق جناغي و پايه‌هايي مستحکم است. پايه‌هاي پل در جهت خاوري (مخالف جريان آب) براي شکستن فشار آب به صورت مثلثي (موج شکن) شکل گرفته و در جهت باختري (موافق جريان آب) به صورت نيم دايره است.
123/
انتهای پیام/

کد خبر 1391050962