اولين موزه تعزيه کشور در کرمانشاه راه اندازي مي شود

«جليل رحيمي» در گفت و گو با ميراث آريا(chtn)، با اعلام اين خبر گفت: با توجه به ثبت شدن تعزيه در يونسکو به نام ايران و با توجه به ظرفيت متناسب تکيه معاون الملک کرمانشاه با تعزيه، اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه تعريف موزه تعزيه در اين مکان را در دستور کار قرار داد.

وي با اشاره به اين که موزه مذکور همزمان با محرم امسال به بهره‌برداري مي رسد، افزود: مطالعه راه اندازي اين موزه آغاز شده و قرار است در 2 بخش نسبت به راه اندازي آن اقدام شود.

رحيمي خاطرنشان کرد: در بخش احياي تعزيه، برنامه دعوت از گروه هاي تعزيه استان هاي مختلف در 10 روز ماه محرم و اجراي تعزيه در اين مکان مذهبي به عنوان تعزيه هاي بومي نقاط گوناگون ايران در دستور کار اين اداره کل است.

اين مقام مسوول در اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه با بيان اين که اين موزه با اعتبارات خارج از شمول استاني به مبلغ 500 ميليون ريال راه اندازي مي شود، تصريح کرد: همچنين در بخش محتوايي موزه که در حال مطالعه است، اقلام و وسايل مرتبط با تعزيه و نگارش آئين اين مراسم در قالب سند به نمايش گذاشته مي شود.

خاطرنشان مي شود؛ تکيه معاون الملک مربوط به دوره قاجار بوده و داراي کاشي کاري منحصربه فردي است که نبرد عاشورا و بعد از آن را به صورت پرده تعزيه در خود دارد.
122/

انتهای پیام/

کد خبر 1391053158