محوطه باستاني شمي ايذه بررسي مي‌شود

به گزارش ميراث آريا(chtn)، به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، پس از يافتن آثاري با کيفيت بالا و قطعات و تکه‌هاي حجاري و کنده‌کاري شده احتمال مي‌رود که اين محل يکي از شاخص‌ترين اماکن مذهبي در دوره پارت‌ها باشد به همين منظور کار بررسي و شناسايي آن در حال انجام است.

در سال 1936 «مارک اورل اشتاين» اين منطقه را مورد بازديد و تحقيق قرار داد و به وجود قطعات و تکه‌هاي يک مجسمه مرمرين شکسته شده و مجسمه برنزي که به خوبي محفوظ مانده بود و توسط کشاورزان منطقه کشف شده بود، پي برد.

اورل اشتاين در مدت کوتاهي با گمانه‌زني و لايه‌برداري از آثار و بقاياي اين محوطه يک سکو و تعداد زيادي سنگ‌هاي فرو افتاده که ممکن است مربوط به مجسمه‌ها باشد يافت.

بر اساس اين گزارش، اين منطقه به دليل يافتن آثار از اهميت بالايي در ميان محققان برخوردار است و نياز به تحقيق و کاوش در آن بسيار احساس مي‌شود که ممکن است در نهايت به کشف و شناسايي آثار باستاني بيشتر منجر شود.

همچنين \"تنديس مفرغين بزرگ‌زاده شمي\" يا \"مردپارتي\" که شاهکار هنر ‌و تکنولوژي ريخته‌گري ايران باستان است نشان از آن دارد که در اين زيستگاه باستاني پيشرفت شگفت‌انگيزي در دانش ريخته‌گري در قالب‌هايي بزرگ فلزي به ويژه تنديس‌هاي مفرغين وجود داشته که امروزه اين هنر‌ ادامه ‌نيافته ‌است.

خاطرنشان مي‌شود؛ سرپرستي اين هيات را «جعفر مهرکيان» از ايران و «ويتو مسينا» از ايتاليا به صورت مشترک به عهده دارند.
122/

انتهای پیام/

کد خبر 1391062060