بخش‌هاي سوخته بازار تبريز افتتاح مي‌شود

به گزارش ميراث آريا(chtn)، به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي، دودري‌ها که در آبان ماه سال 88 دچار آتش‌سوزي گسترده‌اي شده و بخش‌هاي عمده‌اي از آن سوخته بود، پس از پايان کامل عمليات مرمتي موفقيت‌آميز، آماده افتتاح است.

سراي دودري‌ها با اختصاص اعتبارات ويژه سفر رئيس جمهور به آذربايجان شرقي، با وجود وسعت محل آتش‌سوزي، به سرعت مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت.

دودري‌ها مرکز عمده تجارت و پوشاک بازار بزرگ تبريز به شمار مي‌رود که اين بازار با حضور «سيد حسن موسوي» معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور بهره‌برداري خواهد شد.

اقدامات لازم انجام شده در بازار براي پيشگيري از حوادثي نظير آتش سوزي همچون نصب کپسول‌هاي آتش نشاني در نقاط مختلف بازار و تجهيز مجموعه بازار جهاني تبريز به سيستم ايمني صورت گرفته است.

بر اساس اين گزارش، همچنين رعايت مسائلي مانند رفع محدوديت‌ها و موانع عبوري بازار نظير سيم‌کشي غيراصولي و غيرعلمي، سد معبرهاي ناشي از تجميع کالاهاي اصناف، وسواس و نظارت بيشتر در مورد جنس، کيفيت و نحوه انبارداري کالاها از جمله عوامل موثر در پيشگيري از حوادث است که در بازار تبريز اعمال شده و يا خواهد شد.

خاطرنشان مي‌شود؛ بازار جهاني تبريز با داشتن بيش از 160 عنصر مختلف، به عنوان بزرگترين سازه سرپوشيده آجري به هم پيوسته جهان در سال 1389 در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسکو ثبت شده و مراسم ثبت جهاني آن با حضور رئيس جمهور در تبريز برگزار شده است .
122/الف

انتهای پیام/

کد خبر 139108229