انتقال بيش از 1200 شي با ارزش فرهنگي تاريخي به خراسان شمالي

به گزارش ميراث آريا(CHTN)، به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي، «علي کاظمي» با اعلام اين خبر تصريح کرد: با پيگيري هاي صورت گرفته از جانب اين اداره کل و همکاري اداره کل موزه ها و اموال منقول تاريخي کشور و سازمان گمرک، تعداد 1277 شي ارزشمند به موزه باستان شناسي و مردم شناسي استان انتقال يافت.

وي اظهار داشت: در پي اعلام معاون ميراث فرهنگي کشور مبني بر توقيف اشياي تاريخي در گمرک غرب تهران و با توجه به لزوم غني بخشي موزه هاي استان الخصوص موزه هاي تازه تاسيس و در حال راه اندازي، از سوي اين اداره کل براي دريافت اين اشيا مذکور اعلام نياز شد.

اين مقام مسوول تصريح کرد: با پيگيري ها و مکاتبات مجدانه و مساعدت معاونت ميراث فرهنگي کشور و اداره کل موزه ها، اين اشيا پس از طي مراحل اداري و قانوني در هفته گذشته به موزه استان منتقل و تحويل قطعي شد.

وي عنوان کرد: اشياي منتقل يافته شامل 1208 عدد سکه مربوط به دوره سلوکيان، اشکانيان، ساسانيان، دوره اسلامي، رومي، يوناني، و بيزانس، شش تفنگ مربوط به دوره قاجار، مجموعه اي از اشيا مسي، گردنبندهاي نقره، خنجر و شمشير، يک جلد قرآن نفيس، کاشي هاي لعابدار منقوش، پارچه گلابتون دوزي با نقش طاووس و... مي باشد که مربوط به دوره هاي مختلف تاريخي هستند.

خاطر نشان مي شود، اشياي مذکور پس از ساماندهي و ثبت در دفاتر اموالي موزه با توجه به ماهيت شان، در مناسبت هاي مختلف نمايشگاهي و يا در موزه هاي محلي در سطح استان به نمايش گذاشته خواهند شد.
/120/الف

انتهای پیام/

کد خبر 139112133